Det tyska miljöministeriet vill införa ett förbud mot E10, biodiesel och andra typer av biobränslen. Förslaget har väckt kritik från flera håll.
Det tyska miljöministeriet vill införa ett förbud mot E10, biodiesel och andra typer av biobränslen. Förslaget har väckt kritik från flera håll.
Kommentarer
Elen räcker inte om allt ska drivas av elektricitet, så det går nog åt att använda även biodrivmedel.
Det är väl agenter från Oljeindustrin, Exxon Mobil förstås som nästlat sig in, eftersom det är ett av deras gamla argument.
Visst är väl deras argument helt ok. Det som odlas bör vi nog äta. Speciellt som världen ser ut nu så bör vi helt säkert odla för att få mat och inte för att koka drivmedelsoppa av det.
Hela den idén är befängd från början, visst av avfall är väl ok. Men tydligen har miljö
talibaner kommit på att rester av palmoljeproduktion är paria. Och trästubbar är miljöfarligt avfall som skall deponeras, så vad återstår?
Då förbjuder vi användningen av korn, majs, ris och vete till framställning av öl, snaps, brännvin, whisky och konjak, samt förbjuder användningen av vindruvor till vin. Idioter.
Glöm inte bort att ca 15% av jordens odlingsbara mark används för produktion av te, kaffe och tobak medan mark till biobränslen uppgår till ca 6%.
Kaffe är livsnödvändigt.
Tagen ur luften. Sverige exporterade ca 35TWh år 2022. Skulle hela sveriges bilpark på studs omvandlas till eldrivet, så behövs bara hälften av exporten. Ok funkar inte riktigt så, man skulle behöva styrd laddning som redan är på G.
Dock sker omvandlingen inte på studs, en sådan omställning tar väl sådär 20 år, så klart man hinner säkra upp mer kapacitet tills dess.
Observera att det konto du använder för att kommentera artiklar skiljer sig från det konto som används för att logga in och läsa Premium-innehåll.