Ok, jag har strukit Countryman över tänkbara alternativ. Med diesel och automat (t o m 2016 modell) ligger den på 0,7 l/mil (enligt användarrapporter) plus har höga försäkringskostnader. Min Picasso diesel drar ju 0,5 l/mil. Även om Countryman ser rolig ut utanpå och inuti så verkar driftskostnaderna bli för höga.
Någon föreslog en nyare Countryman, den är inte alls lika rolig invändigt utan mer ”normaliserad”. Det finns en 2017 i Stockholm för strax under 240 000 kr, det är över min budget plus att för de pengarna kan man lika köpa en Renault Captur eller en C3 Aircross av årsmodell 2020. Plus att åka flera mil till Sthlm (jag bor i mitten av Sverige) känns onödigt det blir en heldagsutflykt.
En ny Captur med 130hk bensin och automat är 1 000 kr lägre i malus-skatt per år än C3 Aircross. Den drar lite mindre bränsle, troligen pga en mer aerodynamisk formgivning. Men Aircross är tuffare och har mjukare och skönare fjädring och stolar. Renault har lägre driftskostnad, C3 Aircross är skönare.
Jag har haft två Renault tidigare, så jag är inte alls främmande för en Renault igen. Gamla Captur hittar jag inte med R-Link 2 som har Apple Carplay, den vore annars ett alternativ.
Mitt huvudfokus nu är att hitta en C3 Aircross från 2017 med Shine och intro-paketet (GripControl, taklucka, klädsel delvis i fejkskinn). Den har gamla skatten på 690 kr. Jag såg en i somras i Karlstad, jag ångrar att jag inte slog till på den för nu hittar jag ingen på begagnatmarknaden... Karlstad är närmare mig än Stockholm.
Vi får se vad det blir. Svåra val.
FYI - Jag har som vuxen fått diagnosen autism-aspberger, vilket förklarar min nördighet och att jag samlar en massa fakta. Vi är ju kända för att ha specialintressen som vi går djupt in i och ett av mina specialintressen är just franska bilar. Tyvärr finns många fördomar mot personer mot autism-aspberger där vi ses som knäppa. Det är ingen mentalsjukdom utan betyder bara att vi processar och hanterar information och sinnesintryck på ett annorlunda sätt än genomsnittet/normen i samhället.
Raphael - starkt av dig att berätta om din diagnos - sånt är bra att veta när man diskuterar med f ö okända personer. Och det förklarar den upplevda "nördigheten"...:) Känner många med den diagnosen och kan absolut hålla med om att dom inte är "knäppa".
Lycka till men sökandet efter en ny bil.