Vi Bilägares forum

Använder du mest smartphone, surfplatta, laptop eller stationär dator?

Använder du mest smartphone, surfplatta, laptop eller stationär dator?

Använder du mest mobiltelefon (smartphone), tablet (surfplatta), laptop eller stationär dator?

Med tanke på allt strul som drabbade många smartphoneanvändare (mobiltelefonanvändare) i slutet av förra veckan och början av den här veckan så lägger jag ut den här tråden. 

Är bara nyfiken i största allmänhet nu när mobilen nästan börjar bli en farsot i umgängeskretsar där det är mer vanligt att folk sitter och glor in i sina mobiler istället för att umgås med sina vänner.

Nu har ju Post- och telestyrelsen ställt till med ett litet helvete för oss sista dagarna i november 2025 i samband med att 2G GSM och 3G UMTS näten ska stängas ner och kravet är att larmnummret 112 ska kopplas upp via 4G/5G och inget annat.För ett par år sedan gick bl a Australien samma problem och då fick miljontals mobiltelefoner skrotas från den egma dagen till den andra.  Undantaget är dock Telia som kommer att köra 2G nätet fram till slutet av 2027. 

Mer INFO:Telefoner som inte kan ringa nödsamtal via 4G/5G måste blockeras efter PTS-beslut

https://www.sweclockers.com/nyhet/42054-nya-4g-telefoner-blockeras-hos-tre-telenor-och-tele2

Här är en surfplatta som kan hjälpa den som behöver både skicka och ta emot SMS på ett säkert sätt och där telefonsamtalen går över 4G/5G! Nu när 2G och 3G är nedstängt av alla operatörer utom Telia. :-(

https://www.karl-webmaster-johansson.top/samsung-galaxy-tablet-surfplatta-kopes.html

 

 

 

Uppdaterat: Idag 5:19
De som säger att lycka inte kan köpas för pengar... har aldrig ägt en SAAB. Det perfekta förvaringsfodralet/boxen för 2.5" och 3.5" hårddiskar: http://deltaco.elektronikfreak.com

Kommentarer