Utseendet ska få dig att drömma om flydda tider men lilla elsuven 600e lär knappast bli bilen som lyfter Fiat till märkets historiska framgångar i Sverige.
Utseendet ska få dig att drömma om flydda tider men lilla elsuven 600e lär knappast bli bilen som lyfter Fiat till märkets historiska framgångar i Sverige.
Kommentarer
Om den kostat max 250000:- hade den varit intressant, det får man motsvarande ICE-bil för och det finns ingen chans att få tillbaka extrapengarna för att åka el under bilens livslängd.
Stellantis bilar är ju tyvärr larvigt dyra (i Sverige i alla fall). Vet inte om det har att göra med att de basutrustade modellerna aldrig kommer hit eller något annat.
Intressant att el-versionen och hybrid-versionen säljs till samma pris, men att på privat-leasing är el-bilen dubbelt så dyr som hybriden (6000kr/mån jämfört med 3000kr/mån).
Om det är samma utpris på båda modellerna till ÅF och finansbolag och service på elbil brukar vara billigare, då är det värdeminskningen som skiljer? Hedins finansbolag förväntar sig att 600E störtar i värde men att 600 Hybrid står sig?!
Observera att det konto du använder för att kommentera artiklar skiljer sig från det konto som används för att logga in och läsa Premium-innehåll.