Vi Bilägares forum

NSU K 70: Sist blev först till sist

NSU K 70: Sist blev först till sist

NSU:s sista egna nya modell var plötsligt Volkswagens första med framhjulsdrift.

Läs hela artikeln
Uppdaterat: 2024-03-17 06:30

Kommentarer

Min farbror hade en, en grön.

Uppdaterat: 2024-03-17 08:32

När VW K70 ankom till vår lokala VW-handlare nästan hängde man på dörren för att provköra en VW utan motorn bak...:) Men kommer inte ihåg vad jag tyckte så nåt outplånligt intryck gjorde den nog ändå inte. Senare så hade syrrans pojkvän en K70 under några år och den fungerade hyfsat för honom. Men en start för den nya VW-eran var den otvivelaktigt.

Uppdaterat: 2024-03-17 08:46

Hade NSU gett sjutton i att kasta bort enorma summor på RO80 hade man nog inte tvingats sälja till VW.

K 70 var ju i mycket en modern bil med en konventionell motor och togs ju fram för att ge vinst efter stolpskottet med den då så upphaussade Wankelmotorn.

Praktiskt taget varenda motortillverkare, jorden runt, köpte licenser till Wankel, började experimentera och gav upp efter stora förluster, men inte NSU där pumpades in väldiga summor i garantireparationer och modifieringar.

Idag är det bara Mazda på bilsidan, som till en del fortsätter med Wankel och de har ju lyckats hyfsat med livslängden, men den dåliga verkningsgraden består med hög bränsleförbrukning.

K 70 var ju lite för avvikande i sin konstruktion för att passa in i VW, den var för exklusiv och för dyr i tillverkning och fick ju därför bli ett avstamp till kommande VW-modeller.

Uppdaterat: 2024-03-17 10:41
Varje Saab är värd att vårdas och bevaras, sådana bilar görs inte längre

Tvåtaktsmotorn försvann från bilar pga bränsletörst och svårighet med avgasrening. Wankelmotorn verkar likna tvåtaktaren i hänseendet, och varför inte Mazda lägger ner det projektet är svårt att förstå. Förmodligen handlar det om prestige, märket har fått mycket uppmärksamhet via wankeln. Eller också är det någon höjdare i styrelsen som snöat in på wankelmotorn...

Men tråden handlade om NSU K70!

Uppdaterat: 2024-03-17 10:31

Motorn i K70 hade en kul grej. Det var ett lock över varje ventillyftare som satt med ett fjädrande metallkipps, så man behövde inte skruva av hela kåpan för att justera ventilerna.

Uppdaterat: 2024-03-17 18:15

Mina föräldrar gjorde misstaget att köpa en k70. Det går snabbare att räkna upp det som inte gick sönder på den. Än det motsatta. Maken till dålig kvalitet på en bil går nog inte att hitta. Den borde inte ha släppts på marknaden.

Uppdaterat: 2024-03-17 20:31
Rikard skrev:

Motorn i K70 hade en kul grej. Det var ett lock över varje ventillyftare som satt med ett fjädrande metallkipps, så man behövde inte skruva av hela kåpan för att justera ventilerna.

Hydrauliska självjusterande ventiler var nog att föredra, men Audi hade motorer utan det in på 1980-talet.

Uppdaterat: 2024-03-17 20:54
N-iklas skrev:

Rikard skrev:

Motorn i K70 hade en kul grej. Det var ett lock över varje ventillyftare som satt med ett fjädrande metallkipps, så man behövde inte skruva av hela kåpan för att justera ventilerna.

Hydrauliska självjusterande ventiler var nog att föredra, men Audi hade motorer utan det in på 1980-talet.

Undra vilken motor det var ??

VAGs 4 cylindriga motor kom i Audi 80 1972, Passat -73, Golf -74 den blev senare 5 och 6 cylindrig, fanns som bensin och diesel i alla koncernens bilar.

Den hade direktpåverkade ventiler utan justering, ursprungligen var den nått som Chrysler USA hade tagit fram.

Audi 100 hade en annan motor till 1975, den vet jag ingenting om, 1976 fick den 5 cylindriga motorn.

Uppdaterat: 2024-03-17 22:01

Minns när min far provkörde en K70. Vid 100km hade motorn en hård gång så det blev ingen affär....

Uppdaterat: 2024-03-18 16:56
Förnuftig.