Hade häromdagen lite tid över och svängde inom Mazdahandlaren här då jag tycker Mazda 6e sett riktigt fin ut på bild men inte sett den irl än. Fastnade ordentligt för designen även irl och passade på boka upp mig för ett par timmars provkörning som blev ni idag.
Måste säga att den var en riktigt positiv överraskning och har man inte behov av längre räckvidd än 479 km Wltp så är det nog en rätt oslagbar bil sett till vad man för för pengarna.
Riktigt bra komfort, galet mycket utrustning som standard och med en iaf upplevd kvalitetskänsla som kändes väldigt gedigen.
Laddlucka på fel sida var väl det största felet men såklart nåt man kan lära sig leva med.
Men utrymmen, design, komfort, utrustning, fick mig ordentligt överraskad! 449.000 kr just nu för allt det är sjukt bra.
Kommentarer
Är laddluckan på förarsidan?
Nej tvärtom Mäkinen, den sitter på passagerarsidan bak. Jag vill ha förarsidan bak. Det passar mig bäst.
Jag gjorde en provkörning av 6e i för en knapp månad sedan, ca 15-16 mil. Trevlig bil på många sätt, tyst och bekväm, men jag blev lite förvånad över hur nervös den var på vägen i högre farter, nästan lite slingrig. Förvisso var det halt väglag och så, men just valet av Nokian-vinterdäck kan ha påverkat enligt handlaren.
Skönt att ljuset är bra i nordiska förhållanden, brukar kunna vara en svag punkt annars.. en LED-ramp gör ju susen, men visst hade man velat ha Matrix-ljus istället. Jag saknade nog förresten ett riktigt enpedalsläge med?
Min bedömning: Ja, för 449 kSEK är den rejält prisvärd och i det stora hela inga generalfel, men för mig faller den lite på detaljerna i hur man kan "anpassa" bilen, för få fysiska knappar (allt-i-skärmen filosofin), samt att "det är en Mazda och ändå inte en Mazda".
Ja det är frågan om det berodde på däcksvalet. Nu tittade jag inte på däcken på den demobilen jag körde men jag upplevde inte den som nervös utan tvärtom ganska stabil.
Håller med dig om bra ljus, körde med en rejäl runda både i dagsljus och mörker.
Att det mesta i inställningsväg sköts via skärmen stör inte mig, haft det så de senaste 7 åren i Teslor och Mercedes.
Men håller med om att den är riktigt prisvärd.
Sen är ju det smak, men jag tycker det är en av de snyggaste elbilarna på marknaden.
Fullt medhåll på den punkten! (Särskilt i Soul Red..)
Instämmer. Riktigt snygg.
Ja, den är en intressant bil. Blir till att ta en provköring.
Denna tråd är stängd.