Nästa artikel
"Koenigsegg behöver inte något extralån"
Nyheter

"Koenigsegg behöver inte något extralån"

Publicerad 2 september 2009 (uppdaterad 21 september 2010)
Koenigsegg Group har tidigare saknat 3 miljarder kronor för att kunna genomföra förvärvet av Saab. Men nu ska finansieringen vara klar - och en uppgörelse kan presenteras nästa vecka.
- Koenigsegg Group behöver inte längre något extralån från svenska staten utan klarar finansieringen med hjälp av GM och nya investerare, säger Dagens Industris källa.

Det är Dagens Industri som rapporterar om att Koenigsegg Group har rott ihop finansieringen för att kunna genomföra köpet av Saab. Enligt DI, som hänvisar till en källa med insyn i förhandlingarna, kan en uppgörelse presenteras i nästa vecka.

Enligt samma källa är det General Motors och en grupp investerare som tillsammans bidrar med de 3 miljarder kronor som tidigare saknats.  Dessa pengar ska dessutom stärka Koenigsegg Groups möjligheter för att få en statlig garanti så att bolaget kan få ett miljardlån från Europeiska Investeringsbanken, EIB.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2009-09-08 00:48
Saabnisse (ej verifierad)

I dag blev det ju offentliggjort att en annan biltillverkare är med och finansierar.
Vilken då?
Säkert inte en rysk eller kinesisk, det går nog inte GM med på, de är säkert med och bestämmer fortfarande.

#9 • Uppdaterat: 2009-09-08 09:25
roland (ej verifierad)

För det första vill Jag påpeka att Jag inte är motståndare till att SAAB överlever, gillar SAAB
har ägt flera modeller, och älskar SAAB, men Man
skall inte blanda ihop "äpplen och päron", bankelendet är något helt annat, som också måste tas itu med, men det tycks vara något på
gång, det börjar med bonusarna som har funnits
under många år tidigare.

#a • Uppdaterat: 2009-09-08 10:51
Saabnisse (ej verifierad)

Kan man tro på det som står i Dagens Industri?
DI skriver att det sannolikt rör sig om SAIC, Shanghai Automotive Industry Corporation. Detta är ett bolag som Saabs nuvarande ägare GM har samarbetat med och därför inte behöver oroa sig för när det gäller teknologiöverföring, enligt DI.