Nästa artikel
GM återkallar 59 000 bilar
Nyheter

GM återkallar 59 000 bilar

Publicerad 22 mars 2010 (uppdaterad 21 september 2010)
Nu tvingas GM återkalla 59 000 bilar av Chevrolet-modellerna Captiva och Cruze i Sydkorea. Återkallelsen kommer så småningom att gälla även andra länder.
General Motors sydkoreanska enhet Daewoo tvingas nu återkalla ungefär 59 000 bilar i Sydkorea.

Captiva och Cruze
Bilarna som omfattas är Chevrolet-modellerna Captiva och Cruze.

46 000 exemplar av crossovern Captiva, som i Sydkorea säljs under namnet Winstorm, återkallas för att åtgärda ett problem med styrsystemet.

Dessutom återkallas 12 600 exemplar av sedanen Chevrolet Cruze, i Sydkorea känd som Lacetti, för att komma till bukt med ett problem med bränslesystemet.

Båda dessa bilar säljs i Sverige.

Kan växa
Enligt GM Daewoo kommer bilar med dessa problem även att återkallas på andra marknader.

Ingen på Chevrolet Sverige fanns under måndagen tillgänglig för en kommentar.

Diskutera: Hur påverkas din bild av tillverkare när du läser om återkallelser?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2010-03-23 09:29
jörkky (ej verifierad)

jep wv har i smyg fixat bilar med allvarliga fel . toyota chefen tycks va enda som har ryggrad att göra ett offentligt uttalande .det betALAR SIG TILLBAKA SÅ SMÅNINGOM ,DÄREMOT KOMMER GM ATT SJUNKA ÄNNU LÄGRE PÅ GRUND AV POLITISKA DRAG

#9 • Uppdaterat: 2010-03-24 11:33
pg (ej verifierad)

Nej och åter nej, Opel Antara och Chevrolet captiva är INTE samma bil karosserimässigt. Det skiljer mycket när det gäller tjänstevikt. Opelns tj.vikt är 1910 och Chevans 1730. Kvalitetskänslan är som natt och dag. Dessutom byggs Antaran i Europa av Opels fabriker. Bilarna jag jämfört har exakt samma tekniska utrustning, och är av samma årsmodell, (-97). Antaran har tyvärr utgått ur Opels Sverigeutbud.

#a • Uppdaterat: 2010-03-24 13:06
Tobbe (ej verifierad)

Att jämföra Opel och Daewoo/Chevrolet är som att jämföra en stridsvagn med en armécykel. Kvalitetskänslan är långt mycket högre i Opel, rostskyddet likaså.
Som Patrik säger: Man ska inte kasta sten i glashus. Lär er det GM! Det är skamligt att en sådan stor och ordentlig biltillverkare som Opel ska behöva ägas av ett sådant avskum till biljätte.