Nästa artikel
Bensin dyrare i sommar
Nyheter

Bensin dyrare i sommar

Publicerad 6 maj 2010 (uppdaterad 21 september 2010)
Bensinen kommer att kosta omkring 14 kronor i sommar. Med ökad efterfrågan stiger priset.
Det finns ju inga adresser? Hur hittar folk? Vi hittar inte!

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2010-05-06 20:19
Kjell-Åke (ej verifierad)

Bensinbolagen är en samling rufflare som inte står de stora elleverantörerna och bankerna långt efter när det gäller att klå folk på pengar.Råoljan lär inte kosta stort mer än hälften mot i fjor, men ändå ska man ta ut samma pris för bensinen, runt 14 kr/lit.
Kartellbildning får ej finnas och då kan man undra hur alla mackarna kan höja priset på en och samma gång till samma nivå.

#9 • Uppdaterat: 2010-05-06 21:06
Jinnrparn (ej verifierad)

Det är ganska märkligt att besinbolagen kan hålla på med detta resonemang år efte år och ingen protesterar! Vi är de sista idioterna! Varför gäller bensinbolagens resonemang inte andra länder? I Australien kostar en liten soppa max 7 Sek! Ingen höjning efter årstiderna!
Lägre efterfrågan brukar ju höja priserna och tvärtom, men inte när det gäller bensin!
Nu är det dags för Vi Bilägare att komma med ett upprop!Men säkert glädjer detta en och annan "miljöpartist", men de har ju råd att åka taxi eller regeringsfärdtjänst!

#a • Uppdaterat: 2010-05-06 21:08
Jinnarparn (ej verifierad)

Det är ganska märkligt att bensinbolagen kan hålla på med detta resonemang år efter år och ingen protesterar! Vi är de sista idioterna! Varför gäller bensinbolagens resonemang inte andra länder? I Australien kostar en liten soppa max 7 Sek! Ingen höjning efter årstiderna!
Lägre efterfrågan brukar ju höja priserna och tvärtom, men inte när det gäller bensin!
Nu är det dags för Vi Bilägare att komma med ett upprop!Men säkert glädjer detta en och annan "miljöpartist", men de har ju råd att åka taxi eller regeringsfärdtjänst!