Nästa artikel
Skärpt kontroll av bilbälten
Nyheter

Skärpt kontroll av bilbälten

Publicerad 7 mars 2011 (uppdaterad 7 mars 2011)
Den här veckan tar Polisen krafttag mot trafikanter utan bälte. Extra kontroller ska genomföras över hela landet.

Om alla i trafiken skulle använda bilbälte kan 40 liv räddas varje år, visar beräkningar från Trafikverket.

Det är utgångspunkten när Polisen nu kraftsamlar i samarbete med Trafikverket och NTF för att öka bältesanvändningen. Under perioden 7 till 13 mars ska extra kontroller genomföras.

– Kunskapen om att bältet räddar liv är hög. Men många tror fortfarande att det inte är nödvändigt med bälte i tätorter. Redan vid låga hastigheter riskerar man att slungas ur bilen och omkomma, säger Claes Tingvall, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Mätningar från NTF visar att endast sex av tio förare i vissa kommuner använder bälte. Problemet är störst i tätorter.

– Det innebär att trafikanterna fortfarande kan ta ett större ansvar när det gäller att rädda liv, säger Jan Sandberg, vd för NTF.

Enligt siffror från Trafikverket har trepunktsbältet räddat över 5 000 liv sedan det infördes för ungefär 50 år sedan.

Diskutera: Vad ska till för att bältesanvändningen ska öka?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (1)
#2 • Uppdaterat: 2011-03-07 18:50
J.Hundt (ej verifierad)

Det är märkligt att polisen måste ta till koller av en sådan självklar sak som att sätta på sig ett bilbälte! Att inte människor begriper bättre! Bilbältet räddade mitt liv, då en lastbil körde ut från en sidoväg med stopplikt, utan att stanna! 70km/tim och tvärstopp! Jag lovar att det känns! Bägge (!) bilarna blev skrot och jag själv ganska illa tilltygad, men överlevde!
Således: BILBÄLTE ALLTID PÅ!

#3 • Uppdaterat: 2011-03-08 12:08
Gert Andersson (ej verifierad)

Fegsnöre som ViBs Mikael kaller det...

#4 • Uppdaterat: 2011-03-08 19:39
Nithin01 (ej verifierad)

Inga elefanter i baksätet!