
Mängder av bilmodeller har krockkuddar som visat sig vara farliga. De kan explodera och skjuta iväg vassa metallfragment mot föraren.
Skandalen är kopplad till företaget Takata vars krockkuddar sitter i miljontals bilar runt om i världen.
Efter en dödsolycka i Frankrike som var kopplad till krockkuddarna har Citroën gått ut med en uppmaning till vissa bilägare att inte köra sina bilar över huvud taget innan krockkudden är åtgärdad på verkstad.
Sedan dess har även Opel utfärdat körförbud för vissa modeller, men det gäller inte Sverige.
”Krockkuddarna kan explodera och skjuta iväg vassa metallfragment mot föraren”
Nu väljer också Opels tidigare ägare General Motors att gå ut med en stor återkallelse av flera Chevrolet-modeller som även sålts i Sverige.
Dessutom får modellerna samma typ av ”körförbud” som bilarna från Citroën och Opel – det vill säga att bilarna visserligen är lagliga att köra, men tillverkaren avråder från att de körs innan krockkudden är åtgärdad.

Chevrolet går ut med en uppmaning att låta bilen stå för modellerna Cruze, Trax, Orlando och Aveo. Men exakt i vilka länder uppmaningen gäller är oklart, och det är därför okänt om den även gäller svenska bilägare.
Problemet med återkallelsen för Chevrolet är att märket inte längre säljs i Sverige eller i flera andra europeiska länder. Det är därför oklart hur ägarna ska kontaktas och på vilka verkstäder bilarna ska åtgärdas.
Vi Bilägare har upprepade gånger sökt företrädare för Chevrolet och General Motors i Europa och USA utan framgång.
- Chevrolet Cruze tillverkade mellan 2 december 2008 och 25 juli 2013
- Chevrolet Trax tillverkade mellan 27 februari 2013 och 21 februari 2014
- Chevrolet Orlando tillverkade mellan 27 september 2010 och 26 november 2013
- Chevrolet Aveo T300 tillverkade mellan 9 februari 2011 och 15 februari 2014