Nästa artikel
Saab återanställer
Nyheter

Saab återanställer

Publicerad 29 oktober 2009 (uppdaterad 21 september 2010)
Fabriken i Trollhättan ska förberedas för nya Saab 9-5, därför återanställer nu Saab ett 40-tal av de 700 anställda som i våras blev varslade.
Anledningen till återanställningen är dels att produktionstakten ska skruvas upp något, dels att fabriken i Trollhättan ska förberedas för att tillverka nya modeller. Det rapporterar TTELA, Trollhättans tidning och Elfsborgs läns allehanda.

Större personalbehov
I och med att nya 9-5 snart lanseras samt att produktionen av 9-3 cabriolet flyttas från Ã-sterrike till Trollhättan behövs mer personal. Ny produktionsutrustning ska monteras och personal behöver utbildas.

Produktionstakten på Saab är nu endast 100 bilar per dag vilket gjort det svårt för Saab att ens nå upp till den redan låga efterfrågan. Resultatet blir att kunder får vänta flera månader.

Nu kommer man arbeta övertid två lördagar och höja takten tre veckor för jul för att klara av att möta efterfrågan bättre.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2009-11-05 14:29
Q (ej verifierad)

Konstigt PG så fort Vib tycks skriva något negativt om Opel så skyndar du genast till Opels försvar. Men för det mesta om det skrivs något negativt om Saab så är du med på nedklankningståget. Va rostskyddet beträffar så har jag faktiskt inte märkt något svagt sådant på min saab. Har kört min cab i snart 6 års tid, i ur och i skur sommar som vinter. När de har kollat bilen på bilprovning osv får jag alltid kommentarer om att det är ju så är det skall se ut!! Inte en rostfläck eller tendens till rost så länge jag har ägt bilen. Men det är klart som du vårdar bilen så får du och dras med sviterna av din bilvård!! Att Saab skulle vara akterseglat av Opel tycker jag inte heller. Saab cabben har ju både fått högsta betyg när det gäller krockproverna i både Euro ncap där den var säkraste cabben att krocka med. Saabcabben knep också titeln golden choice i Usa framför näsan på Volovocabben. Det har inte b.la. Opeln lyckats med. Angående den knackiga försäljningen. Håller med dig tiill viss del. Men då måste man ha i åtanke om att den oklara ägarbilden inte har ordnats än. Christian spelar inte bara en viss roll. Hans enagemang och driftighet är Saabs möjlighet att lyckas igen och inte bara bli en bulkbil som Opel är nu. Jag hoppas att Saab blir fritt från GM och att man inte står med rumpan bar som Opel gör nu när GM snuvat tyska staten och folket på konfekten. Opel är en bra bil men inte så bra att jag skulle byta Saaben mot en. Då finns det andra mycket intressantare alternativ som det ser ut nu!!

#9 • Uppdaterat: 2009-11-05 17:11
pg (ej verifierad)

För det första; Rostskyddet. Läs kommentarerna först innan du uttalar dig. Jag hade redan innan den här artikeln sett skillnaden mellan våra tjänstebilar. Visserligen är det galvade delar så skarvarna som ser rent ut slarvigt gjorda på Saab, men de kanske håller ändå. I längden vet man ju inte, bilarna är ju för nya för det.
Du fortsätter med Saabs Cab. Opels Cab är ett hopplock från Peugeots systermodell, och dessutom betydligt mindre än Saaben, så de är inte riktigt jämförbara. Opels Cab är långt ifrån signifikativ med Opels andra modeller.
Skillnaden mellan bilarna är inte så stor som du påstår. Jag vill påstå att du är hemmablind.
Det är inte jag, Jag kan mycket väl tänka mig att köpa en Saab igen. Det finns ett fåtal modeller av äldre årgångar som är riktigt bra.

#a • Uppdaterat: 2009-11-07 20:42
Q (ej verifierad)

Jag kan visst erkänna att rostskyddet på Saab har försämrats och att betyget är rättvisande.Det finns faktiskt sätt att förhindra detta. 1. Saab måste förbättra rostskyddet (misstänker att vissa delar inom GM tvingat saab till detta genom att inte ge företaget tillräckligt me pengar som Opel) 2. Bilvård, vårda din bil och tvätta den ordentligt och då menar jag ORDENTLIGT lack+underede!!! Folk jämrar sig över hur mycket pengar saker och ting kostar i vårt samhälle. Men att köra in en bil och förstöra lacken för tusentals kronor tvekar de inte en sekund att göra!! Hade en Fordcab en gång som det inte var tillstymelse till rost på. Sålde den till ett par bekanta (vilket jag ångrar djupt) Bilen fick galopperande rost. På två år blev den en rosthög p.g.a. vanvård!! Hur jag kunde uttala mig om rosten. Jo jag uttalde mig om MIN CAB!! PG du brukar vara väldigt glad i att jämföra Opels senaste produkt jämfört med en Saab. Så då kan jag faktiskt drista mig till att jämföra min CAB med diverse enligt dig "oädla" opelcabbar. Igen! Jag skulle kunna tänka mig en Opel i framtiden "OM" den förmedlar samma intryck som Saaben! Men som det är nu NEJ!!