Nästa artikel
Lexus GS – ny generation 2012
Nyheter

Lexus GS – ny generation 2012

Publicerad 22 augusti 2011 (uppdaterad 22 augusti 2011)
Lexus rycker nu skynket från nya GS. Sedanmodellen lanseras i Sverige under våren 2012 med hybriddrift, som Lexus GS 450h.

Fjärde generationen av Lexus GS premiärvisades under den gångna helgens bilutställning vid Pebble Beach i Kalifornien. Enligt den japanska tillverkaren är bilen den första som demonstrerar märkets nya filosofi vad gäller formgivning.

Modellen har fått en betydligt mer aggressiv framtoning, bland annat genom den omarbetade grillen och strålkastarna med lysdiodinlägg. Enligt Lexus har vägegenskaperna också förbättrats i och med det nya chassiet som fått nya hjulupphängningar och bredare spårvidd.

Bilen som debuterade i USA var en Lexus GS 350 med en V6-motor på 3,5 liter som ger 306 hästar och klarar sprinten 0-100 km/tim på 5,7 sekunder. När bilen väl kommer till Sverige under våren 2012 blir det med hybriddrift och modellbeteckningen GS 450h.

Diskutera: Vad tycker du om nya Lexus GS?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2011-08-23 10:30
N-iklas

Efter att ha tittat på bilden av instrumentpanelen i tio minuter känner jag starkt illamående som en rejäl åksjuka.

Detta är något som i varje fall jag inte tänker komma närmare än som minst 50 meter.
Andas på något sätt gammal Volvo som luktar piprök och våt hund.

#9 • Uppdaterat: 2011-08-23 10:30
Juppe (ej verifierad)

Rålle G: håller med till 100%.

#a • Uppdaterat: 2011-08-23 13:52
Roger Skagerström

Men herre gud. Jag kan inte se en enda snodd linje? De kan ju inte sätta bakluckan fram och tanklocket i fälgen bara för sakens skull?! Snett bakifrån har den lite samma hållning som en 5-serie, eller som 5-serien hade förr. Men det är ju så den SKA se ut. Hade de gjort på nåt annat vis hade den ju sett ut som Lexus utgående modell såg ut - som skit.