Nästa artikel
Redkorddyr Volvo 245 såld på auktion
Nyheter

Publicerad 3 april 2023 (uppdaterad 3 april 2023)
En gång var den Sveriges vanligaste bil – men i dag kan en Volvo 245 1984 i ovanligt bra skick säljas på auktion för 185 000 kronor. Så har det exemplaret bara gått 6 337 mil!

Värdeökningen på Volvo 240 började med sportiga exklusiva modellversioner som Turbo. Men intresset för Sveriges mest sålda bil och Volvos mest sålda modell genom tiderna verkar bara öka. Kanske har det nu gått så lång tid sedan 1980-talet att allt fler inser hur länge sedan det var man såg en fin Volvo 245 GL från den första halvan av 1980-talet.

Bilweb Auctions har auktionerat ut en Volvo 245 GL som såldes i december 1983 av Davidssons i Alvesta. När förste ägaren sålde den 1986 hade den gått 4 000 mil. Den andre ägaren gick bort 1989 och änkan som ärvde den hade inte körkort.

Bilweb Auctions berättar i annonstexten: ” 1992 fördes bilen över på änkan men då hon inte hade körkort så användes den inte utan bara startades upp då och då. När hon avled 2021 så tog sonen över ägandet och fortfarande stod bilen kvar i garaget. Nuvarande ägare som hela tiden bott granne med familjen köpte bilen 2022. Han har nu gjort ytterligare en 6000 milaservice samt gått igenom bromsar och besiktigat den så nu är den körklar.”

Volvo 245:an är enligt Bilweb Auctions beskrivning en ”Sanslös överlevare i ett otroligt originalskick”.

Budgivningen när auktionen avslutades den 30 mars blev intensiv. Flera budgivare hängde med länge. Den vinnande budgivaren höjde med 15 000 kronor i taget på sluttampen vilket fick de andra intressenterna att ge sig. Det vinnande budet blev 185 000 kronor plus auktionshusets avgift.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (0)

Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.