Nästa artikel
MG 4 uppdateras med helt ny batteriteknik
Nyheter

MG 4 uppdateras med helt ny batteriteknik

Publicerad 7 augusti 2025
MG:s utmanare till Volkswagen ID.3 får en ny typ av elbilsbatteri som ska klara svenskt vinterklimat bättre.

Bilmärket MG som numera är i kinesisk ägo har lanserat flera bilmodeler i Europa. En av dem är MG 4 som tidigare fått blandad kritik i Vi Bilägares långtest där den hamnade sist av fem bilar under 2024.

Nu ska modellen snart lanseras i en ny generation. Den uppdaterade versionen får bland annat en omdesignad front, något längre kaross för bättre innerutrymmen och en elmotor på 163 hk.

Nya MG 4 får även två olika batterier av så kallad LFP-typ, på 42,8 eler 53,9 kWh.

Men mest intressant är att bilen också ska dyka upp med en ny batterityp.

Så kallade solid state-batterier är något som ett antal bil- och batteritillverkare utvecklat i flera års tid. MG:s ägare SAIC uppger att nya MG 4 får ett batteri som kallas för ”semi-solid-state” med mindre risk för överhettning och längre räckvidd på vintern.

Om batteriet värms upp ska det kunna leverera 75 procent av sin kapacitet i sju minusgrader. I vissa elbilar kan batterikapaciteten annars halveras på vintern.

Det nya batteriet ska lanseras mot slutet av året.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln