Den första av de två skattesänkningarna på bensin och diesel som regeringen infört gick ut natten mellan onsdag och torsdag.
Skatterabatten som infördes i april skulle dämpa smällen efter att kriget i Iran inleddes. Den följdes senare under sommaren av en kraftigare sänkning, som även den går ut i höst.
När den första sänkningen nu gått ut står det klart att nästan alla svenska bensinkedjor höjt priserna under torsdagen – och dessutom mer än själva skattehöjningen.
Circle K och OKQ8 skruvar upp bensinpriset med 1,60 kronor per liter. När skattesänkningen infördes sänktes bensinpriset med 1 kr/l. På dieselsidan höjs priserna med drygt en krona litern trots att skattehöjningen är på 40 öre.
St1 har annorlunda priser eftersom företaget inte ändrar sina nivåer samtidigt som övriga kedjor.
De nya priserna gör att Sverige halkar ned i listan över de europeiska länderna med lägst bränslepriser-
Bensin
| Företag | Nytt pris, kr/l | Ändring, kr/l |
| Circle K | 18,59 | 1,60 |
| OKQ8 | 18,59 | 1,60 |
| Preem | 18,59 | i u |
| St1 | 18,02 | 1,03 |
Diesel
| Företag | Nytt pris, kr/l | Ändring, kr/l |
| Circle K | 23,14 | 1,05 |
| OKQ8 | 23,14 | 1,05 |
| Preem | 23,14 | i u |
| St1 | 22,49 | -0,05 |
Kedjorna publicerar inte längre priser för privatpersoner på sina hemsidor, efter en granskning av Konkurrensverket. Företagspriser, som visas i den här artikeln, publiceras dock fortfarande och brukar inte skilja sig så mycket från privatpriserna.