Nästa artikel
Elbilarna som tappar mest räckvidd i vinter
Nyheter

Elbilarna som tappar mest räckvidd i vinter

Publicerad Idag 11:50
Trots sin prislapp kommer Volvo EX90 bara 36 mil i tyska ADAC:s vintertest. Audi och Tesla lyckas betydligt bättre.

Det är stora skillnader i förbrukning mellan olika elbilar i vinterväder. Det visar ett nytt test av 14 modeller gjort av tyska bilistorganisationen ADAC.

Bilarna har inte testats på vanlig väg utan i ADAC:s testlabb. Alla modeller har testats under exakt samma förutsättningar på den 58 mil långa ”teststräckan”.

Den stora familjebilen Audi A6 e-tron lyckas allra bäst när det gäller räckvidden – den kommer drygt 44 mil på en laddning med en snittförbrukning på 23,2 kWh/100 km.

Tesla Model Y har dock lägst förbrukning. Den klarar sträckan på 22,2 kWh/100 km följt av Audi A6 e-tron och Volkswagen ID.7 Tourer.

800-voltsteknik är inte alltid nödvändigt för att ladda snabbt. Volkswagen ID.7 och Tesla Model Y har bra snabbladdning även med sina 400-voltssystem. Foto: Nils Svärd

Volvo EX90 är dyrast i testet men kommer trots det näst sist. Förbrukningen blir hela 31,6 kWh/100 km för den stora och tunga bilen och räckvidden blev 36 mil.

Allra sämst är nya modellen BYD Sealion 7 med en extremt hög förbrukning på över 35 kWh/100 km.

I genomsnitt drog elbilarna 57 procent mer ström än i den officiella WLTP-körcykeln.

Ämnen i artikeln