Nästa artikel
Bilfrågan: Vad kostar en bra rostskyddsbehandling?
Bilfrågan

Bilfrågan: Vad kostar en bra rostskyddsbehandling?

Publicerad 14 april 2014 (uppdaterad 14 april 2014)
"Har sett prisuppgifter på nätet som varierar mellan 3 000 och 15 000 kr. Enligt kommentarerna får man vad man betalar för, men vad ska man räkna med?" Vi Bilägare svarar.

På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Fyll i formuläret eller mejla till bilfragan@vibilagare.se.

FRÅGA:
Hur mycket får man räkna med att en rostskyddsbehandling av god kvalitet kostar? Har sett prisuppgifter på nätet som varierar mellan 3 000 och 15 000 kr. Enligt kommentarerna får man vad man betalar för. Tänker köpa fabriksny bil i år och behålla den länge. Därför tror jag rostskyddsbehandling passar mig.

Jan Lindkvist, Borlänge

SVAR:
Priserna varierar mellan landsort och storstad, men en riktigt gjord rostskyddsbehandling inklusive slitskydd på underredet och besprutning med vaxbaserade medel inne i hålrummen kostar normalt mellan 7 000 och 11 000 kronor beroende på bilstorlek.
Arbetskostnaden blir högre ju mer av skyddande plast under bilen som måste monteras bort. En underredesbehandling med enbart slitskydd kostar normalt
4 000–8 000 kronor.
En komplett behandling bör ses över och förbättras efter fyra till fem år, då till en lägre kostnad.
Dinol, Tectyl, Mercasol och No-xudol är de vanligaste produkterna på den svenska marknaden.

Boo Wennerberg, Vi Bilägare

Diskutera: Vad har du fått betala för en rostskyddsbehandling?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-04-14 21:44
saabnisse

Jag hade för många år sedan en kompis som rostskyddsbehandlade sina redan väldigt rostiga bilar med en blandning av tjära, spillolja och bensin som han kokade ihop på ett fotogenkök!
Utvändigt penselströks ytorna, invändigt späddes med mer bensin och sprutades med en oljepump.
Det fungerade utmärkt de år bilarna höll ihop i övrigt och klarade BP varje år.

#9 • Uppdaterat: 2014-04-15 05:55
Thommys

Shogun, "man kan inte leva på gamla meriter hur länge som helst.." Man kan inte älta gamla problem hur länge som helst. Man måste gå vidare.

Jag talar om Toyotas rostproblem idag och min brors stora besvikelse över märket.

Det du talar om är bilar som blivit gamla idag. Men trotts dina problem med denna modell, pratade jag helt nyligen med en taxi-åkare som hade en som gått 90.000 mil med samma motor och växellåda. Det hade inte varit några större bekymmer för honom genom åren. Det handlar alltså inte om att bara leva på gamla meriter utan dessa kvalitéer bevisas även på denna modell (W210) du talar om.

#a • Uppdaterat: 2014-04-15 07:52
Thommys

Tillägger också.

Tidigare definierades veteranbilar bilar äldre än 20 år. Nästa år är det 20 år sedan den modell-serien kom ut som du Shogun hänvisar till hela tiden. Det är som att prata om problem på en Volvo Amazon när folk köpte Volvo 740, eller en fen-merca när folk köpte W124-serien.