Nästa artikel
Nya Volvo S60L – bilder och fakta
Nyheter

Nya Volvo S60L – bilder och fakta

Publicerad 27 november 2013 (uppdaterad 27 november 2013)
Kinesiska bilköpare gillar rymliga baksäten. Volvo anpassar sig och presenterar extra långa S60L – endast avsedd för Kina.

I början av november startade produktionen i Volvos nya fabrik i kinesiska Chengdu. Första bilen som rullade av bandet var en S60L, en modell som tagits fram för den kinesiska marknaden och som nu premiärvisas på bilmässan i Guangzhou.

Bilen är i grund och botten en S60 som vi känner den i Sverige, men Volvo har placerat den i sträckbänk och förlängt avståndet mellan hjulaxlarna. Vanliga S60 har ett axelavstånd som mäter 277,6 centimeter, jämfört med 285,6 centimeter för S60L.

Det innebär att modellen blivit åtta centimeter längre och det extra utrymmet har framför allt förlagts till baksätet. Ett stort baksäte med gott om plats för benen är något kinesiska bilköpare efterfrågar och det har Volvo försökt tillgodose.

Nya S60L börjar säljas i Kina senare i år och bland motoralternativen finns tre bensinare i effektspannet 200 till 300 hästkrafter. Eftersom bilen byggs lokalt har Volvo kunnat pressa priset till drygt 220 000 yuan, vilket motsvarar ungefär 237 000 kronor.

Sedan tidigare säljer BMW och Audi förlängda versioner av 3-serien och A4 i Kina.

Diskutera: Vad tycker du om nya Volvo S60L?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2013-11-27 15:25
hultarn

Prestigelös har absolut rätt i sin kommentar, jag blir besviken i många nyare bilar när det gäller baksätet.
För att kompensera bristen på takhöjd får man sitta på golvet med obekväma benvinklar som följd.

Jag sitter bättre bak i min gamla Mini är många nyare bilar...

#9 • Uppdaterat: 2013-11-27 16:18
Mythbuster

Gänget.. det är olika mode och behov i olika länder. Skulle vi i Sverige följa resten av världen så är det bye bye med alla kombibilar. Och vist finns det långa personer i Sverige, men så även i Kina. Det är inte längden på personen som avgör det Kinesiska valet av förlängda bilar. Det är möjligheten att som ägare till bilen främst sitta i baksätet. Vilket inte heller är fallet för de långa svenskarna som helst kör själv. Så gläd oss åt att alla är olika, mångfald är bra!

#a • Uppdaterat: 2013-11-27 16:49
saabnisse

Mythbuster, det behöver väl ändå inte innebära att man ska tvingas att krypa in i bilen!
Det är inte längre bilar som behövs utan högre!