
Precis som många andra biltillverkare har Audi påverkats av tullarna. Nu vinstvarnar den tyska tillverkaren, rapporterar Reuters.
Audis nya prognos för inkomster landar på ett intervall mellan 625 och 673 miljarder kronor – en sänkning med 24 miljarder. Rörelsemarginalen väntas också minska med två procentenheter, till mellan fem och sju procent.
Enligt Audi beror nedskärningarna på de amerikanska tullarna och kostnader kopplade till omstruktureringar. Företaget utvärderar även effekterna av det nya handelsavtalet mellan USA och EU. Där fastställs en tull på 15 procent för bland annat bilar – en sänkning från tidigare 27,5 procent. Innan Donald Trumps presidentperiod låg nivån på 2,5 procent – ett stort skifte.
Till skillnad från konkurrenterna BMW och Mercedes har Audi inga egna fabriker i USA. Det gör företaget mer sårbart för importtullarna.
De höjda tullarna kan innebära högre exportkostnader och långsiktiga konkurrensproblem i USA för tyska biltillverkare.