Nästa artikel
Varnar för biobränslen: ”300 liter vatten per mil”
Nyheter

Varnar för biobränslen: ”300 liter vatten per mil”

Publicerad Idag 7:14 (uppdaterad Idag 8:52)
Det går åt enorma mängder land och vatten för att framställa biobränslen, enligt en ny rapport från T&E.

Olika typer av biobränslen pekas ibland ut som en smart lösning för att sänka utsläppen. Men det finns också flera starka motståndare till att fokusera på biobränslen i stället för eldrift.

Enligt en ny rapport från tankesmedjan Transport & Environment ger de biobränslen som används i dag hela 16 procent högre koldioxidutsläpp än de fossila bränslen som de ersätter.

Dessutom går det åt 3 000 liter vatten för att producera bränsle för tio mils körning, och om ökningstakten för biobränslena fortsätter kommer det behövas landområden lika stora som Frankrike för att möta efterfrågan om knappt fem år.

Det är betydligt effektivare att använda landområdena till att sätta upp solcellspaneler och på så sätt sänka utsläppen, enligt T&E.

Biobränslen är därför en ”usel” klimatlösning som gör mer skada än nytta, hävdar tankesmedjans kampanjchef Cian Delaney.

– Det är ett förbluffande slöseri på land, mat och miljonbelopp i subventioner, säger han.

Ämnen i artikeln