Porsche har gjort om märkets elbilsplaner på sistone, på grund av skiftande efterfrågan. Men trots det lanseras nu suv-modellen Porsche Cayenne med eldrift.
Två versioner erbjuds vid lanseringen. Båda är fyrhjulsdrivna och har adaptiv luftfjädring. Porsche Cayenne Electric är ”minst dyr” med en prislapp på 1,2 miljoner kronor. Den har 408 hk och en räckvidd på 64,2 mil.
För den som kan betala 630 000 kronor mer (!) finns Porsche Cayenne Turbo Electric som kapar 0–100-tiden från 4,8 till 2,5 sekunder, och som har upp till 1 156 hästkrafter i prestandaläget. Här sjunker dock räckvidden till 62,3 mil.
Båda versionerna har ett 113 kWh-batteri med 800-voltsteknik som kan laddas med mellan 390 och 400 kW, vilket är rekordhögt i Porsches elbilsutbud. Det ska räcka för att kunna ladda 10–80 procent på knappt 16 minuter.
Porsches nya system Active Ride som kompenserar för karossrörelser är tillval för 94 400 kr, liksom trådlös laddning som du kan läsa mer om här.
De flesta bilmärken har bantat utbudet av individuella tillval, lackfärger och fälgar för att spara pengar, men Porsche gör tvärt om. Det finns exempelvis lackfärger för 39 800 kronor, lackerade fälgar för över 40 000 kr, ett extra lyxigt panoramatak för 59 400 kr och keramiska bromsar för över 100 000 kr.