Nästa artikel
Här slipper bilägarna prisrusningen på bensin och diesel
Nyheter

Här slipper bilägarna prisrusningen på bensin och diesel

Publicerad Idag 6:20 (uppdaterad Idag 8:26)
Ett land i Medelhavet har låst pumppriserna på drivmedel sedan flera år tillbaka – något som blir enormt dyrt för statskassan.

Det har blivit omkring 150 kronor dyrare att fylla tanken sedan kriget i Iran inleddes. Men de skenande bränslepriserna slår inte lika hårt i alla länder.

Malta i Medelhavet har nämligen sedan flera år tillbaka låst pumppriset på bensin till motsvarande 14,50 svenska kronor medan dieselpriset är låst till 13 kronor, skriver holländska Autoblog.

Även elpriserna är låsta.

Det är en lösning som visserligen kan glädja bilägarna, men som också kan bli enormt dyr för statskassan.

Stödet verkar i nuläget tillåtas av EU, men kommissionen har tidigare gjort uppmaningar om att det ska fasas ut för att kunna ställa om till andra lösningar som är bättre för klimatet.

Ämnen i artikeln