Nästa artikel
Rosttest: Toyota Yaris Active 1.33
Rost

Rosttest: Toyota Yaris Active 1.33

Publicerad 6 mars 2015 (uppdaterad 28 november 2016)
Toyota Yaris erbjuder totalt sett ett klent rostskydd och kan bli bättre på flera punkter.



Kaross av plåt, plasttank. Motorhuv och baklucka har väl limmade skarvar, men dörrarnas är sämre. Ojämn behandling på insidan av motorhuven. Innerskärmar av plast fram, inga innerskärmar alls bak – hjulhusen är helt plåtrena och har dessutom en mycket grus- och smutssamlande hylla i framkant (se bild till höger). Skärmkanten har också en vikning som samlar smuts. Underredet är helt plåtrent och under trösklarna löper plastsjok som samlar fukt och smuts. Ingen som helst invändig behandling av trösklar, längsgående balkar eller hålrum. Många av skarvarna i underredet är också helt utan tätning. Totalt sett ett klent rostskydd.

Rostskyddsgaranti: 12 år

Testinformation

Betyg rost: 2 av 5

Betyg

  • 5. Materialval, konstruktioner och övriga skyddsåtgärder är effektiva. Rostangrepp bör inte komma inom de första sex åren.
  • 4. Välgjort rostskydd med några tveksamma konstruktionslösningar som på sikt kan orsaka problem.
  • 3. Normalbra rostskydd där någon form av behandling gjorts i fabrik eller i efterhand. Konstruktioner/material kan under en tid rädda sämre behandling.
  • 2. Behandlingen är sparsam eller saknas ofta helt och hållet. Oftast enbart material av stål. Angrepp inom några år, inte alltid synliga för blotta ögat.
  • 1. Undermåligt rostskydd. Bilarna klarar inte en vinter på saltindränkta vägar utan angrepp. Behandling rekommenderas omgående.

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2015-03-06 21:47
McTar

Shogun: Tips:
Ta inte upp statestik för att bygga trovärdighet när du inte når dit. Att sedan tycka något för att bevisa något är lika tokigt.
Tycka får du, men andra får tycka annorlunda.

Sedan en sak till. Varför nämner du bara vw?

#9 • Uppdaterat: 2015-03-06 21:52
McTar

De som läser detta i efterhand kan inte följa kommentarena i ordning då Shogun redigerar svar i efterhand, då kommer kommentarerna i fel ordning.

#a • Uppdaterat: 2015-03-06 22:16
McTar

Shogun. I det här fallet är det rostskyddsexpert som ger betyget 2 för en Toyota.
Tydligen svårmsmält...