Nästa artikel
Bilfrågan: Normalt oljebyte?
Bilfrågan

Bilfrågan: Normalt oljebyte?

Publicerad 12 juni 2014 (uppdaterad 12 juni 2014)
"Var inne på 3 000-milaservice på min Mercedes 180 CGI som gått 2 411 mil. Är det normalt att göra oljebyte i automatlådan då – till en kostnad av 4 590 kronor extra?"
På vardagar svarar Vi Bilägare på läsarfrågor om bilar och trafik. Vill du att vi ska svara på din fråga? Fyll i formuläret eller mejla till bilfragan@vibilagare.se.

FRÅGA:
Var inne på 3 000-milaservice på min Mercedes 180 CGI som gått 2 411 mil. Är det normalt att göra oljebyte i automatlådan då – till en kostnad för mig på 4 590 kronor extra utöver service? Hela kostnaden 8 529 kr.

Mats Eklund

SVAR:
Enligt Mercedes-Benz instruktioner ska ett oljebyte i automatlådan ska göras efter 5 000 mil eller 36 månader (vilket som kommer först). Eftersom serviceintervallerna är 3 000 mil har verkstaden gjort oljebytet redan nu. Hade de väntat till 6 000 mil hade de inte följt serviceföreskrifterna. Det är ovanligt med oljebyte på automatlådor men Mercedes har valt detta för att avlägsna slitagepartiklar i oljan efter inkörningen. Därefter gör du inget oljebyte alls. Dessa uppgifter finns även i OKQ8:s oljeguide, vilken du finner på nätet. 

Bengt Dieden, Vi bilägare

Diskutera: Hur hade du svarat på frågan?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2014-06-12 14:02
olvildrajv

@Tjalle 2014-06-12 10:22

I USA byter man olja som galningar. Fortfarande är det mycket vanligt att man byter motorolja så ofta som var 3000 USA-mil (5000 km). Å andra sidan är oljebyten rejält mycket billigare då mellanhänderna ej har trissat upp priserna som här i Sverige. Helt galet att samma motor/vxlolja kostar 3-4 ggr så mycket som i ex USA eller Tyskland.

#9 • Uppdaterat: 2014-06-12 15:25
linnear

På min C klass så byts oljan en gång vid 6000 mil för automaten.
Blir ingen större kostnad efter som jag har fria servicar under ett servicekontrakt från ÅF.
Finns väl ingen som betalar det fulla priset de första tre åren på service för en ny Merca?

#a • Uppdaterat: 2014-06-12 16:07
Tjalle

olvildrajv: jag Googlade och fick följande uppgifter - jag kan inte svara för hur tillförlitliga dom är - men dom stämmer med min uppfattning om amerikanska automatlådor: "Normalt rekommenderar tillverkarna att olja byts var 16.000 mil ( 100.000 miles) - för några av Fords lådor, var 24.000 mil".

I min värld innebär det "hur länge som helst" - första ägaren kör inte 16.000 mil och andra/ tredjehandsköparen byter inte automatlådeolja- lika lite som han byter bromsvätska.