Nästa artikel
Mobilförbud halverade dödsolyckor
Nyheter

Mobilförbud halverade dödsolyckor

Publicerad 18 april 2012 (uppdaterad 23 april 2012)
Sedan det blev förbjudet att använda handhållen mobiltelefon vid bilkörning i Kalifornien har antalet dödsolyckor nästan halverats.

I Kalifornien i USA infördes förbud mot att använda handhållen mobiltelefon vid körning år 2008. Under de två följande åren minskade antalet dödsolyckor där föraren hållit i en mobiltelefon med 47 procent, jämfört med de två åren innan. Det totala antalet dödsolyckor i trafiken minskade med 22 procent under samma period, och de som skadats i trafiken minskade med 50 procent.

Detta enligt en studie av forskare vid Berkeleyuniversitetet i Kalifornien som Motormännens Riksförbund tagit del av.

I Sverige omkommer varje år 10-20 personer i trafiken på grund användning av mobiltelefon.

– I samtliga europeiska länder, förutom Sverige, finns lagar för hur mobiltelefoner får användas i trafiken. Det är tydligt att de europeiska trafikministrarna anser att mobiltelefonlagar har ett viktigt signalvärde. Det är synd att ansvariga politiker i Sverige inte inser det, säger Niklas Stavegård, Trafiksäkerhetsansvarig på Motormännen. 


Diskutera: Vad tycker du om resultatet i studien?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2012-04-18 17:28
Hundter

"Sedan det blev förbjudet att använda handhållen mobiltelefon vid bilkörning i Kalifornien har antalet dödsolyckor nästan halverats."
Försök att få "Trafikvärket" eller Kommunikationsministern att förstå detta!!

#9 • Uppdaterat: 2012-04-18 17:53
adandersson (ej verifierad)

då är det snart bara Albanien och Sverige som tillåter telefon snack i bilen utan handsfree . Kanske inte samma problem i Albanien då det säkert inte finns så många med telefon eller som är bilägare.

#a • Uppdaterat: 2023-03-21 08:26
Gäst (ej verifierad)

Kan man införa förbud mot dubbdäck på antaganden om att folk dör av farliga partiklar så borde det vara solklart att förbjuda prat i mobiltelefon under färd om det bevisligen dödar 10-20 pers. varje år.