Nästa artikel
Volvo EX30 P3 börjar säljas – men inte i Sverige
Nyheter

Volvo EX30 P3 börjar säljas – men inte i Sverige

Publicerad Idag 7:20
Den nya snikversionen av Volvo EX30 med 36 000 kronor lägre pris har nu börjat säljas i Europa. Men svenska köpare ser ut att bli utan.

När Volvo lanserade en uppdaterad version av elbilen EX30 dök det också upp en ny modellversion med lägre motoreffekt. Nykomlingen heter Volvo EX30 P3 och har en effekt på 150 hästkrafter i stället för 272 hk i EX30 P5.

Nu börjar Volvo sälja den nya instegsversionen i flera europeiska länder – men inte i Sverige. Här är det fortfarande P5-versionen som är billigast med en prislapp på 429 000 kronor.

Räckvidden är densamma oavsett om köparna väljer P3 eller P5 – den ligger på 33,5 mil enligt WLTP-körcykeln.

I Tyskland ligger prislappen för EX30 P3 på motsvarande 381 500 kronor. Det är 36 000 kronor mindre än den starkare P5, och med samma prispolitik skulle det svenska priset för EX30 P3 hamna på ungefär 393 000 kr.

På den tyska marknaden säljs EX30 P3 i ett särskilt ”snikutförande” kallat Essential, som inte heller finns i Sverige. Köparna som väljer Essential blir utan adaptiv farthållare, främre bagageutrymme, flexibelt bagagegolv, textilmattor och värmepump.

Vi Bilägare har kört Volvo EX30 som långtestbil under ett år. Du hittar alla uppdateringar här.

Ämnen i artikeln