Nästa artikel
Volvo EX30 återkallas för fel på bältesvarningen
Nyheter

Volvo EX30 återkallas för fel på bältesvarningen

Publicerad Idag 12:01 (uppdaterad Idag 12:08)
Volvo går ut med ytterligare en återkallelse av elbilen EX30. Den här gången gäller det ett varningssystem.

Volvo har haft inkörningsproblem med flera av sina nya modeller, bland andra elbilen EX30. Den har återkallats både för brandrisk i batteriet och problem med framstolen.

Nu kommer ytterligare en återkallelse som omfattar både Volvo EX30 och syskonmodellen EX30 Cross Country av modellår 2025 och 2026. Återkallelsen dök först upp hos amerikanska myndigheten NHTSA.

Varningssystemet för säkerhetsbältet kanske inte fungerar som tänkt och bilarna behöver tas in på verkstad för byte av kontakterna på bilens ljudmodul.

Det är bara bilar med ljudsystemet Premium Sound som omfattas. Problemet innebär att det inte kommer något varningsljud om säkerhetsbältet inte används.

I USA omfattas 1 584 bilar. Det är oklart om några svenska bilar behöver tas in på verkstad.

Ämnen i artikeln