Nästa artikel
Tvärnit i Kina ger kris för underleverantörer
Nyheter

Tvärnit i Kina ger kris för underleverantörer

Publicerad 2025-06-04 20:40
Kinas nya grepp för att svara på USA:s strafftullar riskerar att orsaka kaos i bilindustrin.

Kina har börjat införa restriktioner på exporten av sällsynta jordartsmetaller som bland annat används vid biltillverkning.

Det gör att flera underleverantörer nu tvingas dra i handbromsen och nödstoppa ett antal europeiska fabriker, skriver Reuters och hänvisar till information från branschorganisationen Clepa.

Bara en fjärdedel av de exportansökningar som skickats in har blivit godkända. Om tre till fyra veckor beräknas situationen förvärras och då kan produktionsstoppen sprida sig till fler fabriker.

Värst drabbade beräknas VW-koncernen, Mercedes och BMW bli. Kina dominerar marknaden för den här typen av jordartsmetaller som bland annat används i elmotorer, och enligt analytiker kan den minskade exporten vara ett svar på USA:s strafftullar.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (5)

  • Idag 12:49 Renaults elmotorer har inte…
  • Igår 20:42 Kineserna är smarta
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.