Nästa artikel
Toyota väljer Europa för ny elbilsproduktion
Nyheter

Toyota väljer Europa för ny elbilsproduktion

Publicerad Igår 11:58 (uppdaterad Igår 12:09)
Om tre år ska Toyota börja tillverka elbilar för den europeiska marknaden – i en tjeckisk fabrik.

Toyota har tidigare sagt att elbilar kan orsaka mer utsläpp än vad många tror. Nu kommer nya besked. 2028 ska Toyota börja tillverka elbilar i Europa, rapporterar japanska Nikkei.

Enligt uppgifter till tidningen har en fabrik i Tjeckien valts ut. Ambitionen är en årlig tillverkning på 100 000 bilar.

Anledningen till att Toyota startar tillverkning på den europeiska kontinenten är att de vill förbereda sig för kommande Euro 7 – men också EU:s förbud mot nybilsförsäljning av bensin- och dieselbilar från 2035. Samma år siktar företaget på koldioxidneutralitet i Europa. Enligt uppgifter anser Toyota att lokal tillverkning är det bästa sättet att anamma sin långsiktiga klimatplan.

Fabriken i Tjeckien väntas tillverka en ny eldriven suv – en del av Toyotas elbilssatsning. År 2027 vill företaget tredubbla antalet elbilsmodeller och tillverka omkring en miljon elbilar årligen.

Ämnen i artikeln