Nästa artikel
Tesla och Volvo får bakläxa i test av assistanssystem
Nyheter

Tesla och Volvo får bakläxa i test av assistanssystem

Publicerad 2025-06-04 13:44 (uppdaterad 2025-06-04 16:18)
Två märken med fokus på säkerhet kritiseras av Euro NCAP i ett nytt test av aktiva säkerhetssystem. ”Autopilot är vilseledande”, hävdar organisationen.

Olika typer av assistanssystem har blivit vardagsmat i nya bilar. Men det är stora skillnader i hur bra finesserna egentligen fungerar, visar ett nytt test gjort av krocktestorganisationen Euro NCAP.

Både Kia EV3, Porsche Macan, Renault 5 och Toyota bZ4X får betyget ”mycket bra” när assistanssystemen testas. Porsches system som heter Innodrive fungerar utmärkt och föraren får veta precis vilka begränsningar systemet har. Föraren kan enkelt se systemets status i instrumenten och varnas om han eller hon inte har händerna på ratten.

Systemen i Kia EV3, Renault 5 och Toyota bZ4X presterar på liknande sätt, och Renault 5 får beröm för att det avancerade systemet finns i en bil som är relativt överkomlig.

Nästan lika bra fungerar systemen i Mazda CX-80 och Xpeng G9 som båda får betyget ”bra”. 

Opassande och vilseledande

Men för två märken som fokuserar mycket på säkerhet, Volvo och Tesla, går det inte riktigt lika bra. Både Volvo EX30 och Tesla Model S får betyget ”måttligt”. Detsamma gäller för den föråldrade MG ZS.

Tesla får hård kritik för namnet ”Autopilot”. Euro NCAP beskriver det som opassande och vilseledande, trots att Tesla lagt till en friskrivning när bilen beställs: ”De befintliga funktionerna kräver aktiv övervakning från förarens sida och gör inte bilen autonom”. 

Även om systemet fungerar bra när det är aktiverat är det informationen till föraren som brister.

Volvos system Pilot Assist får liknande kritik. Föraren måste ta ögonen från vägen längre för att hålla koll på systemets status eftersom bilen saknar instrument framför ratten. Även om föraren struntar i varningarna om att hålla händerna på ratten kan systemet fortsätta användas vilket också får kritik.

Både Volvo och Tesla har tidigare fått kritik för sina assistanssystem av Euro NCAP. 

– Assisterade körsystem kan bara skötas säkert om konsumenterna förstår sin roll som förare, vet hur systemet sköts och är medveten om dess begränsningar, säger Adriano Palao, teknisk chef på Euro NCAP.

Nio bilar testade
  • Euro NCAP har testat de aktiva assistanssystemen i nya bilar på två olika sätt.
  • Dels hur bra informationen om hur systemen fungerar visas för föraren (”kompetens”). Det kan till exempel handla om systemets begränsningar och möjligheten för föraren att ta över.
  • Dels hur bra systemen är på att undvika kollisioner med bilar, motorcyklister, cyklister och fotgängare, samt på vilket sätt bilen stannar av sig själv om föraren blir medvetslös (”backup”).
BilmodellBetygKompetensBackup
Kia EV3Mycket bra74%88%
Mazda CX-80Bra62%79%
MG ZSMåttligt65%62%
Porsche MacanMycket bra85%92%
Renault 5Mycket bra73%92%
Tesla Model SMåttligt30%94%
Toyota bZ4XMycket bra83%89%
Volvo EX30Måttligt62%72%
Xpeng G9Bra71%71%

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (14)

  • Igår 15:33 gmogmo skrev: Förklara…
  • Igår 3:38 Mr Snoid skrev : "Jag…
Läs kommentarer och diskutera

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.