Redan för två år sedan fanns planer på att lansera kinesiska bilmärket Omoda i Sverige. Så blev det dock inte.
Nu tar importören RSA ett omtag. I sommar påbörjas lanseringen av Omoda och syskonmärket Jaecoo som båda ingår i jättekoncernen Chery.
Framför allt Jaecoo har fått en hel del uppmärksamhet i andra länder. Suv-modellen Jaecoo 7 fick sval kritik när den provkördes av engelska motorjournalister, men modellen var den mest sålda i Storbritannien under mars – inte minst eftersom den sålts med nollränta.
Där kallas den för en ”Temu-Range Rover”, efter den kritiserade e-handelssajten som säljer billiga kinesiska prylar och kläder. Det är inte så konstigt eftersom ägaren Chery har ett samarbete med just Land Rover i Kina.
Exakt vilka modeller som ska säljas i Sverige är inte bekräftat, och inte heller vad de ska kosta.
I det internationella modellutbudet finns flera mellanstora suvar som säljs både med både bensindrift, som hybrider och som laddhybrider med elräckvidd på upp till 15 mil.
Flera av dem är betydligt billigare än konkurrenterna, men kan eventuellt också dras med lägre andrahandsvärde. Jaecoo 7 som laddhybrid kostar omkring 170 000 kronor mindre än Range Rover Evoque som inte ens har hälften så lång elräckvidd.