Nästa artikel
Renault kan lansera elbilar med räckviddsförlängare
Nyheter

Renault kan lansera elbilar med räckviddsförlängare

Publicerad Igår 6:10
Den trögsäljande elbilen Megane och flera andra Renaultmodeller få en bensinmotor som räckviddsförlängare – en trend som nu sprider sig i bilvärlden.

Renault har storsatsat på elbilar i flera års tid och nyss visat upp den nygamla modellen Twingo med eldrift.

Men om efterfrågan på elbilar sjunker kan Renault behöva gardera sig genom att lansera modeller med räckviddsförlängare i form av en bensinmotor, enligt märkeschefen Fabrice Cambolive.

– Det är något vi arbetar med, säger han i en intervju med Auto Express.

Renault vill lansera en enhetlig plattform för nästan alla märkets modeller och på så sätt kapa utvecklingskostnaderna med 40 procent. Plattformen beskrivs som en ”dedikerad elbilsplattform”, men kan alltså få stöd för en bensinmotor som inte driver hjulen utan i stället laddar upp batteriet som driver elmotorn.

Företaget Horse som ägs av Renault, Geely och saudiarabiska oljebolaget Aramco har utvecklat en drivlina som skulle kunna användas i kommande modeller. Foto: Horse

Det är en lösning som flera andra bilmärken, exempelvis Nissan och Mercedes, satsat stort på. Renault har dessutom en lösning ”i huset” som utvecklats av koncernsyskonet Horse.

Eventuellt kan nästa generation av Renault Megane få ta del av den nya tekniken. Modellen som i dag enbart finns med eldrift har sålt dåligt och en räckviddsförlängare skulle kunna öka försäljningen.

Ämnen i artikeln