Nu får man inte längre något skriftligt intyg på att man har körkort efter att man klarat förarprovet. Kravet på ett sådant intyg upphörde att gälla den 1 januari 2013 och Trafikverket har till följd av detta kunnat införa ny teknik.
Från och med nu har trafikinspektören all den information som behövs vid förarproven i en digital surfplatta och pappersprotokollen är ett minne blott. Under tiden som förarprovet genomförs sitter inspektören och fyller i uppgifter på sin surfplatta och då provet är över skickas resultatet direkt till Trafikverkets förarprovsystem.
Systemet med surfplattor vid förarprov har också väckt intresse i andra europeiska länder. I framtiden tänker sig Trafikverket att man dessutom ska använda andra funktioner som GPS och mätning av acceleration i surfplattorna vid förarprovet.
Diskutera: Vad tycker du om detta?
Kommentarer
Hoppas Trafikverket betalar TV-licens för plattorna...
Tänk om skolan som undervisar våra barn kunde upptäcka den här möjliheten.