Nästa artikel
Michelin återkallar nytt sommardäck – kan läcka luft
Nyheter

Michelin återkallar nytt sommardäck – kan läcka luft

Publicerad 2026-03-26 09:09 (uppdaterad 2026-03-26 15:19)
Michelins nyutvecklade sommardäck kan ha svårt att hålla lufttrycket. Vissa av dem kallas nu tillbaka.

Michelin har lanserat en ny generation sommardäck som heter Primacy 5 Energy. Men nu måste det nya däcket återkallas.

I vissa fall har det visat sig att en kvalitetsmiss under tillverkningen gör att däcket kan släppa ut luft. Rätt lufttryck är viktigt för att bilen ska vara säker att köra.

Däcken som omfattas är tillverkade mellan 19 och 30 januari 2026 och har ett så kallat DOT-nummer som är 0326 eller 0426. Numret står på sidan av däcket.

Det är enbart däck av dimensionen 205/60 R 16 92H som påverkas.

Inga av de däck som omfattas av återkallelsen ska ha sålts i Sverige eller Norden, uppger Michelins pr-byrå för Vi Bilägare.

Missa inte årets test av sommardäck där du kan se hur Michelin Primacy 5 står sig mot konkurrenterna.

Ämnen i artikeln