Nästa artikel
Kunglig bröllopsbil säljs på auktion
Nyheter

Publicerad 10 maj 2012 (uppdaterad 10 maj 2012)
”Alla rojalisters dröm”, så beskriver auktionsfirman en av bilarna som specialbyggdes för det kungliga bröllopet 2010 som nu är till salu.

Inför bröllopet mellan kronprinsessan Victoria och Daniel Westling gav hovet Volvo i uppdrag att ta fram 85 specialbyggda exemplar av modellerna S80 och V70.

Samtliga var vitlackerade, hade ljus läderklädsel, mittkonsol i baksätet med dryckesglas samt bröllopssigillet på framskärmarna, instegslisterna och nackstöden. I samband med bröllopet användes bilarna för att köra gäster till och från Arlanda, Drottningholm, Konserthuset och själva vigseln på Stockholms slott.

En av de här bilarna, en S80 Drive med dieselmotor på 1,6 liter, säljs nu hos auktionsfirman Kvarndammen. Bilen är numrerad med siffran 34 och i skrivande stund är budgivningen uppe i 206 000 kronor.

Auktionen avslutas på kvällen den 10 maj.

Diskutera: Vad tycker du om bröllopsbilen?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

#1 • Uppdaterat: 2012-05-11 10:09
Mattse

Dessa bilar säljs lite då och då på Blocket, så sådan nyhet är det inte.
Priset på auktionen blev dock lägre än vad andra säljare vill ha.

Det är en trevlig bil. Ljus och fräsch. Synd bara att det inte är automat. Att spaka manuellt är inte speciellt ståndsmässigt.

#2 • Uppdaterat: 2012-05-11 10:11
Hackenbush

Hur tänkte man när man inte satte en automatlåda i dessa bilarna?
Enligt Mattse.

#3 • Uppdaterat: 2012-05-12 04:27
Serber

Haha kan inte heller förstå att man ens kan köpa S80 med manuell låda, det alternativet bör inte finnas på kartan.

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.