Bild
Nästa artikel
Nyheter

George Harrisons bil såld på auktion

Publicerad 12 december 2011 (uppdaterad 13 december 2011)
Den Aston Martin som George Harrison köpte i mitten av 60-talet såldes den gångna veckan på auktion. Priset: nästan 3,7 miljoner kronor.

Den 1 januari 1965 köpte Beatles-gitarristen George Harrison en silverfärgad Aston Martin DB5 med svart läderklädsel, fullt utrustad förstås.

Under den gångna veckan – fyra och ett halvt decennium senare – gick bilen under klubban vid en penningstinn auktion i London.

Köparen, en anonym Beatles-fantast från Texas, ropade hem Harrisons gamla sportvagn för inte mindre än 310 000 pund, drygt 3,7 miljoner kronor.

Diskutera: Vad tycker du om Aston Martin DB5?

Kommentarer

#1 • 2011-12-12 19:00
Oomkullrunkelig

Jag köper den direkt - men bara om den är utrustad med katapultstol, automatkanoner och uppfällbar pansarplåt bak.

#2 • 2011-12-12 20:55
Raphael

En av de vackraste bilar som gjorts.

#3 • 2011-12-12 21:45
Christer Sjöbeck

Visst är den vacker!!! Men DB4 Zagato är dock den vackraste Aston Martin som byggts.

#4 • 2011-12-12 22:19
Jultomten

Prius är jättefin om man håller en bild på Aston Martin framför den.

#5 • 2011-12-12 22:20
Christer Sjöbeck

#6 • 2012-10-11 00:27
Stene

Har man för mycket pengar så kan man ju köpa onödigt dyra prylar. Annars kan man ju nöja sig med en fin Volvo Amazon som Hjalmar Johansson från Stigtomta haft. Då sjunker priset med kanske 3,67 miljoner och man har fått en lika fin bil.George Harrison var väl bara människa...eller är jag felinformerad?

Missa inget från Vi Bilägare

Genom att anmäla dig godkänner du OK-förlagets personuppgiftspolicy.