Nästa artikel
Första bilderna på nya Skoda Kodiaq
Nyheter

Första bilderna på nya Skoda Kodiaq

Publicerad 10 augusti 2016 (uppdaterad 16 november 2016)
Skoda släpper nu de första omaskerade bilderna på nya Kodiaq. Än så länge får vi nöja oss med några detaljbilder, Kodiaq kommer att premiärvisas i Berlin 1 september.
Tidigare har vi fått se skisser och maskerade bilder på Skodas nya Kodiaq men kommer alltså de första detaljbilderna helt utan maskering. Samtidigt berättar Skoda lite mer om bilen, lastutrymmet kommer att vara på 720 liter, eler 2 065 om man fäller baksätet, väljer man varianten med fällbart passagerarsäte är maxlängden på lasten 2,9 meter; nya Kodiaq kommer inte helt oväntat vara femsitsig, men kan också beställas med sju sittplatser; vidvinkelkameror ska förbättra sikten ordentligt och det nya dragassistanssystemet ska göra det lättare att backa med släp.

Diskutera: Vad tycker du om Skoda Kodiaq?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2016-08-10 23:12
wacom59

@Styrbjörn! Att ha förmånen att växa upp och bo i ett icke u-land och ändå klaga som om det vore det! Det är löjligt! Ordet bortskämd, fladdrar förbi!
Vi har ett väldigt lågt behov av SUV. Där behovet dock finns, duger inte dessa avarter. Då krävs riktiga 4x4.
När skall man inse att SUV är bara en mode nyck, för folk som plötsligt tror att dom är " förmer" med en höjd position över pöbeln. Det är därför majoriteten rullar i stan.
På landet, där jag bor, är det endast arbetsredskap som är fyrhjulsdrivna, inte en SUV eller annan 4x4 som privatfordon så långt ögat kan nå! Hur kommer det sig, om vi nu har u-lands skick på vägarna? Men det kanske är i städerna man har det problemet?

#9 • Uppdaterat: 2016-08-11 00:25
Styrbjörn

@Wacom, jag hör direkt att du inte bor i Norrlands inland och att dina vägar kanske till och med är asfalterade? Det är skillnad var i Sverige du bor, men det kanske du inte förstår? Sverige är för stort med för liten befolkning för att vägarna ska vara i toppskick, men visst om du tror att alla bor söder om Dalälven då får du tro det. Sen förmånen att betala världens högsta marginalskatt och inte få dugliga vägar? Jag tycker om Sverige men det är inte vägarnas skick som är orsaken.

#a • Uppdaterat: 2024-05-13 23:49
Gäst (ej verifierad)

Styggavargen #6: Jag håller helt med dig! Utveckligen går för mycket åt fel håll med större, tyngre och oskäligt törstiga bilar som ofta existerar utan egentlig mening, förutom för trendens skull.