EU planerar att förbjuda försäljningen av nya bilar med förbränningsmotorer 2035. Men det har mötts av hård kritik, senast av Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.
Han har skrivit ett brev till EU-kommissionen där han vill att även ”högeffektiva” förbränningsmotorer ska förbli tillåtna. Nu säger EU:s transportkommissionär Apostolos Tzitzikostas att brevet togs emot ”väldigt väl”, att han är ”öppen för alla teknologier” och att det exakta förslaget, som skulle presenteras i mitten av december, nu kan dröja till nästa år.
Det bekräftas av flera källor till tidningen Handelsblatt.
Volvo Cars-chefen Håkan Samuelsson är av en helt annan åsikt. Han vill inte alls att förbudet tas bort och drar paralleller tillbaka i tiden.
– Om det inte fanns något lagkrav skulle förmodligen 30 procent av våra bilar sakna säkerhetsbälten, och om du väger in kostnaden skulle vi förmodligen inte ha några bilar med katalysatorer heller om de inte var obligatoriska, säger han till The Guardian.
Enligt honom satsar kinesiska biltillverkare nu stort på europeiska fabriker och utsätter europeiska märken för hård konkurrens som de måste möta.
”I Tyskland vill alla försvara det förflutna – de vill inte ändra någonting”
Polestars chef Michael Lohscheller har också skrivit brev till EU-kommissionen, men blivit ignorerad. Han kallar det senaste beskedet för ”desperat”.
– Det är så uppenbart i Tyskland att alla vill försvara det förflutna. De vill inte ändra någonting, bara försvara det de har, säger han – som själv är tysk – till tidningen.