Nästa artikel
Mackar fick bränslebrist efter prisdumpningen
Nyheter

Mackar fick bränslebrist efter prisdumpningen

Publicerad Idag 10:15 (uppdaterad Idag 10:22)
Den stora prissänkningen på bensin och diesel ledde till brist på bränsle på flera mackar. En av alla som skulle tanka var Börje Johansson – som fick vända hem.

När priset på bensin och diesel sänktes den 1 juli uppstod bränslebrist på flera svenska stationer. Det rapporterar Sveriges Radio.

– Det var tomt i alla mackarna här. Det fanns ingenting, säger Börje Johansson som försökte tanka men fick vända hem, till P4 Jämtland.

Bristen uppstod främst på bensinmackar nära den norska gränsen, och berodde bland annat på att många norska bilägare körde till Sverige för att tanka billigare, men också på ökad efterfrågan i samband med semestrarna.

I dagsläget är dieselpriset ungefär 1,60 kronor lägre per liter i Sverige än i Norge medan bensinpriset är nästan sex kronor lägre. Att tanka 50 liter diesel är därmed drygt 80 kronor billigare i Sverige medan en bensinbilsägare kan spara nästan 300 kronor på en enda tank.

Betydligt billigare i Sverige

Bränslepriser den 13 juli.

BensinDiesel
Pris i Sverige (kr/l)14,8716,87
Pris i Norge (kr/l)20,7018,50
Skillnad (kr/l)5,831,63
Skillnad 50 liter (kr)291,5081,50

Samtliga priser är i svenska kronor.

Källa: Global Petrol Prices

Enligt uppgifter till branschorganisationen Drivkraft Sverige drabbades ”cirka fyra” stationer av bränslebrist, men leveranserna kom igång inom några timmar till de flesta stationerna.

– Detta är inte ett vanligt eller strukturellt problem i Sverige, men då det inträffar beror det främst på prisändringar. Vi hade nu en stor prisändring den 1 juli vilket ökat trycket på hela logistikkedjan nationellt, säger David Sällh, ansvarig för trygghetsfrågor på branschorganisationen Drivkraft Sverige, till Vi Bilägare.

Vissa bilägare kan ha väntat med att tanka till efter den 1 juli vilket ytterligare ökar trycket på mackarna. Enligt David Sällh har drivmedelsbolagen ”arbetat hårt” för att möta behovet och undvika brist.

– Min tolkning är att läget har lugnat ner sig och logistiken fortgår nu som det normala.

Ämnen i artikeln