Nästa artikel
Opel Corsa GSi – sportig smålbil
Nyheter

Opel Corsa GSi – sportig smålbil

Publicerad 23 mars 2018 (uppdaterad 23 mars 2018)
Insignia har redan fått en fräsig injektion och nu är det Corsas tur.
GSi, som står för ”Grand Sport injection” och har en lång tradition bakom sig att representera Opels sportigaste modeller. Nu begåvas småbilen Corsa med förkortningen och det betyder ett chassi som finjusterats på Nürburgrings nordslinga.

Andra attribut som signalerar sportighet är större luftintag, takspoiler baktill, ytterbackspeglar i kolfiberlook och röda bromsok. På insidan finns sportiga Recarostolar och aluminiumpedaler.

Opel berättar inte vilken typ av motor de tänkt att sätta i Corsa GSi, inte heller vad den kommer att kosta eller när den börjar att säljas.

Diskutera: Vad tycker du om utseendet på Opel Corsa GSi?
 

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2018-03-24 10:01
N-iklas

Det där är väl en av de mest bortkopplade, okunniga och dumma kommentarer man sett på länge.

Har man inte någon kunskap om det man kommenterar så bör man inte säga något alls.
Den här kommentaren är tydligen helt oinsatt i frågan och pratar därför strunt som endast är irriterande.

#9 • Uppdaterat: 2018-03-24 10:30
Roger Skagerström1

Raphael - hur många tror du de säljer då? De är så pass mycket dyrare att de knappast gör nåt större avtryck. Och den lär knappast vara smutsigare än 308 GTi tex.

#a • Uppdaterat: 2018-03-24 16:14
Tvärnit

Rent visuellt så gör KIA med sin Rio lika bra och att den är lite större och mer praktisk.
Som en ägare till en Opel Adam...det är kul men inte tillräckligt... en Audi A1 Sportback är "the Real Deal".
Priset på denna Corsan och Audi A1 går idag om lott, Opel tar ut ett fantasi pris på den upphottade Corsan medan att Audi sänker ned A1 en aning då nischen är smal, det smarta köpet är en Audi A1 som kommer ned till ett bra pris.