Nästa artikel
Romson lugnar miljöbilskunderna
Nyheter

Romson lugnar miljöbilskunderna

Publicerad 7 maj 2015 (uppdaterad 7 maj 2015)
Miljöminister Åsa Romson.
Miljöminister Åsa Romson säger att supermiljöbilspremien ska finnas tillgänglig året ut – Men snart kan premien ersättas av nytt subventionssystem.
I regeringens vårbudget avsätts 215 miljoner till supermiljöbilspremien, det vill säga de upp till 40 000 kronor i prissänkning som lovas köparen av en ny bil med ett koldioxidutsläpp på max 50 g/km.
 
Dessa pengar ska i år även räcka till de 1800 miljöbilskunder som blev utan prissänkningen förra året, när de budgeterade pengarna tog slut i förtid.
 
Från januari till april i år nybilsregistrerades ytterligare 1839 supermiljöbilar i Sverige, enligt Bil Sweden. Branschorganisationen gick för bara några veckor sedan ut och varnade för att detta kan innebära att det är tomt i kassan redan efter sommaren.
 
Nu lugnar miljöminister Åsa Romson (Mp) miljöbilspekulanterna och säger att premien kommer att finnas till hands året ut.
 
– Regeringen kommer att se till att premien är tillgänglig på ett eller annat sätt, sa miljöministern till SvD Näringsliv i början av veckan.
 
Men de budgeterade
medlen har inte ökat utan lösningen kan, liksom tidigare, bli att låna från nästa års budget om pengarna tar slut.
 
Om två år, 2017, vill regeringen avveckla supermiljöbilspremien till förmån för ett så kallat bonus-malus-system. Det innebär att en höjd skatt på köp av nya bilar med ett högt koldioxidutsläpp direkt ska finansiera en lägre skattesats på mer miljövänliga bilar.
 
Diskutera: Vad tycker du om regeringens plan för miljöbilssubventionerna?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2015-05-10 19:09
trasten

Så om man själv håller med är det demokrati och går det på tvärs med ens uppfattning så är det odemokratiskt?

#9 • Uppdaterat: 2015-05-11 13:44
hultarn

Undrar varför min kommentar togs bort? Fanns ju inget i den som kunde anses som olämpligt...

#a • Uppdaterat: 2015-05-13 09:48
puttis

Kul. Åsa Romson har tappat allt förtroende sedan partiledardebatten.
För att beröra artikeln så är innehållet så löjligt det kan bli. Det handlar naturligtvis inte om något miljöfrämjande, däremot om att straffbeskatta bilägare. Miljöbilsåkarna är ju en minimal grupp av bilisterna. Regeringen vill såklart inget annat eftersom man då tappar mycket viktiga skatteintäkter.

Ladorna är som bekant mycket tomma på allt vad ekonomi heter. Skattegrön diesel åt alla !