Nästa artikel
Mazda MX-5 passerar ny milstolpe
Nyheter

Mazda MX-5 passerar ny milstolpe

Publicerad 7 februari 2011 (uppdaterad 7 februari 2011)
Mazda MX-5 har nu tillverkats i 900 000 exemplar. Det gör modellen till världens mest sålda tvåsitsiga sportbil någonsin.

På fredagen den 4 februari rullade Mazda MX-5 exemplar nummer 900 000 av produktionsbandet vid fabriken i japanska Hiroshima.

I samband med det passade Guinness rekordbok på att uppdatera modellens tidigare världsrekord i kategorin för mest sålda tvåsitsiga sportbil. Den kopparröda jubileumsbilen ska nu levereras till Tyskland.

Mazda MX-5 – eller Miata som den kallas i folkmun – började säljas i april 1989 vilket gör bilen till den tidsmässigt längst tillverkade i Mazdas modellprogram.

Bilen har genom åren genomgått flera ansiktslyft och två generationsskiften, det senaste 2006.

– Nu fortsätter vi tillverkningen av MX-5 mot en miljon exemplar, säger Seita Kanai, utvecklingschef på Mazda.
 
Diskutera: Vad tycker du om Mazda MX-5?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (5)
#6 • Uppdaterat: 2011-02-08 22:03
MR X (ej verifierad)

Lyckat koncept, lyckad konstruktion, snyggsöt och driftssäker. Kunde ju inte bli annat än en jättehit!!

#7 • Uppdaterat: 2011-02-08 23:12
MX-Anders (ej verifierad)

Jag har en -06 Sport LE, som har rullat 8500 mil och som bara varit på verkstad en gång för ett litet elfel.

Annars är det bara att tanka, tvätta, byta däck och göra lite service på den.
Och hos bilprovningen är det bara blankt papper.

#8 • Uppdaterat: 2011-02-10 18:35
Johan Kjellén (ej verifierad)

Det finns inte många alternativ till Miatan, då verkligt sportiga roadsters är sällsynta och dyra.
Några som kan nämnas är begagnade och är förstås Toyota MR2, en lätt och körglad mittmotorbil.
Honda S2000, en klassiker och en otrolig körupplevelse. En samlarbil!
BMW Z4 är en klassisk och seriös sportbil, även om den har lite konstig "Bangledesign".
Porsche Boxster, dyr som ny, men begagnad överkomlig och kan vara ett fynd om man hittar rätt exemplar. En genomkompetent bil!