Nästa artikel
Ford C-Max spolar fyra liter på 50 mil
Långtest

Ford C-Max spolar fyra liter på 50 mil

Publicerad 5 april 2013 (uppdaterad 8 maj 2014)
Långteststallets Ford C-Max snålar inte med spolarvätskan – tvärtom. På bara 50 mils körning kan uppemot fyra liter gå åt.

En möjlig förklaring är de osedvanligt segstartade torkarna. För att vifta igång bladen måste föraren hålla spolarspaken indragen i flera sekunder och på den tiden hinner Forden fullkomligt dränka vindrutan och dessutom aktivera spolningen av framlyktorna.

Vinterns snö och kyla har också inneburit (påstådda) problem med däcken. Två gånger har "Kontrollera däcktrycket" dykt upp i färddatorn, trots att lufttrycket visat sig vara korrekt. I manualen medger Ford att problemet kan uppstå vid just snö och kyla eller med påkopplat släp. Varningen återställs via menysystemet.

Efter en parkeringsblunder i slutet av förra året fick C-Max en ny bakskärm och den bakre stötfångaren lackades om. Även om det såg bra ut till en början är vi inte helt nöjda, skillnaden mellan den nya och gamla lacken är stor. Kanske kan en grundlig rekonditionering framåt våren vara lösningen?

I övrigt är testchauffören nöjd med C-Max. Kvalitetskänslan är över förväntan och Forden är överraskande rymlig för två vuxna, två barn och deras bagage. Dessutom slår bilen många konkurrenter på fingrarna när det gäller lågt buller i kupén.

Diskutera: Vad tycker du om Ford C-Max?

Testinformation

Modeller i det här testet:

Ford C-Max 1,6 D Titanium

Betyg

  • 5 = Utmärkt
  • 4 = Mycket bra
  • 3 = Bra
  • 2 = Godkänt
  • 1 = Underkänt
Fakta: Ford C-Max

Modell: 1,6 D Titanium

Årsmodell: 2011

Inköpspris: 255 100 kr

Aktuell körsträcka: 6 929 mil

Förbrukning (dek.): 4,6 l/100 km

Förbrukning (ViB:s): 6,4 l/100 km

Vi Bilägares långtest:

Vi Bilägare köper in fem nya bilar per år. Dessa körs 4 000 mil under ett år. Särskilt intressanta modeller behåller vi längre. I dagsläget äger vi 13 långtestbilar som rapporterar regelbundet om:

BMW 118d, 2012

Hyundai i40, 2012

Mercedes B180, 2012

Opel Ampera, 2012

Volkswagen Up, 2012

Dacia Duster, 2011

Ford C-Max, 2011

Saab 9-5, 2011

Volvo V60, 2011

Opel Astra, 2010

Peugeot 3008, 2010

Volvo V70, 2008

Kia Cee'd, 2007

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (5)
#6 • Uppdaterat: 2013-04-08 08:17
VW Polo 2012

Hej Filips. Vitsen med denna sekund är att spolarvätskan kommer förs och blöter upp vindruta så inte torkarbladen drar torrt, och repar ner din vinruta, samt sliter ut dina torkarblad mer än nödvändigt. Men struntar du i det är det ju bara att sätta på torkarna utan spolning och då kommer ju dom att starta direkt.
Normalt spolar inte det på strålkastarna om man först stänger av halvljuset.

#7 • Uppdaterat: 2013-04-08 09:46
Hackenbush

Ja Kapten eller varför kräver inte Jönköpings kommun alla bilägare på en avgift på 10.000/år? Detta skulle bli enklare och bilar skitar ju ner på ett eller annat sätt hela tiden.

Ops,, nu gav jag Jönköpings kommun en idé.

#8 • Uppdaterat: 2013-04-08 18:21
1storstark

Det är väl inte bilarna som skitar ner! Snarare alla lastbilar med skitspridare bak, som vräker ut ofantliga mängder med dynga. Det kallas "halkbekämpning" men är egentligen att likställa med terrorism. Där är huvudanledningen till förbrukningen av spolarvätska. Skyll inte på Ford.