Detta är en krönika. Det innebär att innehållet är skribentens egen uppfattning.
Vilken färg är det på varningen i dag? Gul, orange eller röd? Om något har den här vintern präglats av just vädervarningar. Det har knappt gått en dag utan att SMHI gått ut med larm om blåst, snöfall och kyla. Nyheterna har varit nedlusade av uppmaningar om att låta bilen stå och att skjuta upp resor som inte är nödvändiga.
Minnet är kort men jag kan inte komma ihåg att de här varningarna fått så stort genomslag tidigare. Jag har både planerat om och ställt in resor, försökt sätta mig in i situationen och vara en god medborgare. Men ibland har nöden ingen lag.
Självklart var det orange varning när min familj skulle göra årets kanske viktigaste resa till en närståendes begravning. Det talades om snö i hiskeliga mängder och ett trafikkaos i varande. Det var så illa att bandvagnar kunde komma att sättas in och på radion var budskapet glasklart. Ge er inte ut på vägarna i onödan!
”Det hade krävts en lavaflod eller kärnkraftsolycka för att ställa in den här resan.”
Vi åkte ändå. Ärligt talat, det hade krävts en lavaflod eller kärnkraftsolycka för att ställa in den här resan. Vissa saker missar man bara inte. Vi packade extra proviant och förberedde oss på en lång dag i bilen.
Väl i varningsområdet möttes vi av perfekta vägar och någon enstaka snöflinga som sakta singlade ned. Av den befarade domedagen syntes inte röken.
Kanske hade vi tur. Senare samma dag blev det besvärligt på riktigt och de där bandvagnarna skickades ut. Då var varningen befogad. Men för oss och andra som samtidigt var ute i trafiken klingade den tomt.
Vädret kan förstås förändras och det kan inte vara enkelt att avgöra de exakta klockslagen för när en varning ska gälla. Det finns ändå en risk att ropa varg för ofta om man vill att befolkningen ska ta larmen på allvar när det verkligen är fara på taket.
I den här artikeln fördjupar vi oss i vädervarningar och får hjälp att nysta i frågan om vad som egentligen är en nödvändig resa. Läkartid, nej. Jobbintervju, nej. Skolskjuts, nej. När det gäller en begravning är det svårare. Där får man använda sitt eget omdöme.