Nästa artikel
Xpeng G6 lanseras i Sverige – siktar på Tesla
Nyheter

Xpeng G6 lanseras i Sverige – siktar på Tesla

Publicerad 2 april 2024 (uppdaterad 12 juni 2025)
Tesla Model Y får en ny utmanare i form av Xpeng G6 som snart börjar säljas i Sverige.

Det kinesiska bilmärket Xpeng fick knappast någon flygande start i Sverige: lanseringsmodellen P5 fick ljummen kritik och finns bara registrerad i sju exemplar i Sverige.

Men med lanseringen av suven Xpeng G9 fick märket bättre fart, och snart börjar även coupésuven Xpeng G6 säljas i Sverige. Den utmanar bland andra Tesla Model Y om elbilsköparna.

Xpeng G6 har 800-voltsteknik och kan snabbladdas med upp till 280 kW. Den kommer med två batteripaket på 66 eller 87,5 kWh vilket ger en räckvidd på 43,5 respektive 57 mil enligt WLTP-körcykeln. Det mindre batteriet är av LFP-typ.

Bilen är bakhjulsdriven, men fyrhjulsdrift är tillval på modellen med större batteri. Motoreffekten ligger på mellan 258 och 476 hk beroende på version. Xpeng G6 har också V2L-teknik som gör det möjligt att ladda och driva andra prylar med bilens batteri.

Xpeng har ett egenutvecklat operativsystem till infotainmentsystemet, som styrs med en 15-tums pekskärm och som kan uppdateras över nätet.

Priserna för Xpeng G6 är inte klara.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (23)

  • 11 april 2024 40-talisten skrev: Varför…
  • 11 april 2024 Pi skrev: Ja, Raphael har…
Läs kommentarer och diskutera