Nästa artikel
Var fjärde negativ till självkörande
Nyheter

Var fjärde negativ till självkörande

Publicerad 26 januari 2016 (uppdaterad 26 januari 2016)
Många tror att självkörande bilar kommer att innebära problem.
En undersökning från If visar på pessimism inför framtidens autonoma teknik.
Verkligheten med självkörande bilar rycker allt närmare. I Sverige inleds till exempel nästa år Volvos försök med 100 bilar som har autonoma egenskaper på allmän väg. Försäkringsbolaget If har undersökt människors inställning till den självkörande tekniken och resultaten visar att en av fyra tillfrågade är negativa till den.

– Steget vi tar med den självkörande tekniken är kanske det största sedan bilen uppfanns - inte minst för föraren som för första gången måste släppa ratten och lita på att bilen vet vad den gör. Det, och att det ännu inte är särskilt känt hur den här tekniken egentligen fungerar, kan göra att många reagerar lite avvaktande, säger Dan Falconer, motorexpert på If.

Sammanlagt deltog 3 700 personer i enkäten och trots att 46 procent tror att den autonoma tekniken kommer att innebära att trafikolyckorna minskar, tror 20 procent att de kommer att öka. Mest skeptiska är de yngre – i åldrarna 18-29 tror 24 procent att de nya bilarna kommer att leda till fler incidenter.

Diskutera: Vilka problem ser du med självkörande bilar?

Ämnen i artikeln

Kommentarer

+ Visa äldre kommentarer (7)
#8 • Uppdaterat: 2016-01-26 16:20
S-E S

Och så gäller det att förse alla terränggående 4x4 med självkörande utrustning. Det är ju så praktiskt när man kör mellan stock och sten?
Hur går det för de som älskar pinnen mellan sitsarna? Manuellt växlad självkörande?

#9 • Uppdaterat: 2016-01-26 17:45
keoh

Farsinerande att bilindustrin utvecklar en produkt som ingen kommer att köpa.
Varför skulle någon betala en halv miljon för en bil som kör själv när man kan boka en självklrande taxi för mindre pengar.

#a • Uppdaterat: 2016-01-26 18:19
pinjong

När man kör på säkra vägar dvs motorväg eller 2:1-väg med hastighetsgränser som troligen kommer att sänkas, så skulle det kännas helt OK att bilen tar över i högre grad än den ofta använda farthållaren. På mindre vägar är man däremot aktiv eftersom det där finns väldigt mycket mer som kan hända. Så man väljer själv; stor väg med lång transportsträcka=autonom färd. Korta sträckor på mindre vägar=egen kontroll.