Nästa artikel
Tvärnit för Volvo i Europa
Nyheter

Tvärnit för Volvo i Europa

Publicerad 25 juni 2025 (uppdaterad 25 juni 2025)
Antalet nyregistreringar av Volvo minskar kraftigt i Europa. Även Tesla redovisar svag utveckling.

I maj ökade nybilsregistreringarna inom EU med 1,6 procent jämfört med samma månad året innan, enligt nya siffror från branschorganisationen ACEA. Hittills i år har dock försäljningen minskat med 0,6 procent.

Andelen renodlade elbilar låg på 15,4 procent – en ökning från 12,1 procent i fjol. I Tyskland steg försäljningen med 43,2 procent, medan den i Frankrike minskade med 7,1 procent. Totalt ökade elbilsregistreringarna med 25 procent i maj.

Samtidigt blir hybrider allt mer populära och är nu det vanligaste valet bland köparna, med en marknadsandel på 35,1 procent. Försäljningen av hybridbilar ökade med 16 procent i maj. Även laddhybrider ökade kraftigt – upp 46,9 procent i maj och 15 procent hittills i år – och står nu för 8,2 procent av marknaden.

Både bensin- och dieselbilar tappar mark, med nedgångar på 20,2 respektive 26,6 procent.

När det gäller tillverkarna minskade Volvos registreringar med drygt 20 procent i maj. Hittills i år har registreringarna minskat med 19 procent.

Även Tesla visar negativ utveckling. Antalet registreringar minskade med 40,5 procent i maj, och hittills i år har försäljningen gått ned med drygt 45 procent.

Volkswagengruppen registrerade flest bilar med knappt 264 000 fordon – en ökning med 4,8 procent. Inom koncernen stod Cupra för den största ökningen, med drygt 31 procent.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln

Kommentarer till artikeln (41)

  • 19 augusti 2025 Tyvärr är ju sanningen hård…
  • 16 augusti 2025 J.L skrev: Sektmedlemmarna i…
Läs kommentarer och diskutera