Nästa artikel
Skoda lanserar fullhybrider – Octavia först ut
Nyheter

Skoda lanserar fullhybrider – Octavia först ut

Publicerad 2026-10-07 15:27 (uppdaterad 2026-10-07 15:59)
Skoda ska precis som Volkswagen täppa tillhålet mellan mildhybriderna och fullhybriderna. Först ut är mellanklassmodellen Octavia. Men en viktig detalj saknas.

Skoda visar upp en ny hybridversion av mellanklassbilen Octavia. Det blir en så kallad fullhybrid som kan köras längre på el än en mildhybrid, men som inte kan laddas i ett uttag.

Det är samma typ av hybridteknik som bland andra Toyota och Kia satsat på i åratal, men som först nu anländer till VW-koncernen.

Volkswagen har tidigare visat upp suven T-Roc som fullhybrid och nu flyttar tekniken alltså även in hos koncernsyskonet Skoda.

Bilen ska säljas i två versioner – med 136 eller 170 hästkrafter – och under motorhuven sitter en 1,5-liters bensinmotor som kompletteras av eldrift, ett litet batteri och en särskild växellåda.

I vissa fall kan bensinmotorn kopplas bort helt från drivhjulen och i stället fungera som generator för att ladda upp batteriet. I högre fart driver bensinmotorn hjulen.

En viktig detalj saknas, och det är förbrukningssiffran som ännu inte är officiell. Det finns heller inga uppgifter om bilens pris.


Missa inte våra bilnyheter! Klicka för att lägga till Vi Bilägare som din favoritkälla på Google.

Ämnen i artikeln