
Det finns flera tjänster och appar som kan varna bilförare för trafikfaror och poliskontroller. Den norska transportministern Jon-Ivar Nygård vill förbjuda den typen av varningar.
– Där ett växande problem och bidrar till att göra vägarna osäkrare. Vi kan inte tillåta systematisk anmälan av kontroller som ska förhindra olyckor och göra våra vägar säkrare, sa han när förslaget skickades ut på remiss.
Responsen har varit massiv. Nästan 20 000 remissvar har kommit in, rapporterar Dagbladet Din Side, och många av dem har skickats av bilförare som använder den här typen av tjänst.

Trots att många sågat förslaget och säger sig ha blivit räddade av exempelvis varningar för vilt på vägen jobbar nu regeringen vidare med förslaget. Ingen uppger att de använder tekniken för att undvika poliskontroller eller fortkörningsböter.
13 procent av de norska bilförarna använder den här typen av teknik som varnar för djur, föremål, poliskontroller och olyckor, enligt en undersökning som försäkringsbolaget Gjensidige gjort.
Den här typen av varningar har fått kritik även från den svenska polisen.